Monday, May 17, 2021
76.0°F

Silver Valley Sports Recap: 4/12 - 4/18

| April 20, 2021 7:00 AM

KELLOGG GOLF

  • 4/12

PRIEST RIVER — Medalist Stephen Paul fired an 8-over-par 74 to lead Kellogg to the boys team title at Monday’s Intermountain League meet at the Ranch Club Golf Course in Priest River.

The Wildcats (330) edged the host Spartans (337), with Bonners Ferry third and Timberlake fourth.

Colton Mendenhall fired an 84 for the Tigers, good for seventh among individuals.

In girls play, Timberlake’s Izzy Hilliard shot an 88, good for second place. Badger golfer Braylyn Bayer took medalist honors with an 86, and Bonners Ferry won the team title.

-BOYS

At The Ranch Club Golf Course Par 66

MEDALIST — Stephen Paul, Kellogg, 74.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 330. 2, Priest River 337. 3, Bonners Ferry 406. 4, Timberlake, 428.

KELLOGG — Stephen Paul 74, Archie Rauenhorst 82, Griffey Doerchel 83, Jaeger Hall 91, Ben Bristow 95.

PRIEST RIVER — Luke Butler 77, Kameron Salesky 83, Bowen Fegert 88, Jace Yount 89, Brady O’Brien 98.

BONNERS FERRY — Wyatt Iacolucci 80, Trent Freeze 106, Tyson Tadlock 110, Evan Nesbitt 110, Jacob Bliss 119.

TIMBERLAKE — Colton Mendenhall 84, Chris Conrath 108, Gavin Antonie 109, Zach Paslay 127, Jacob Doty 129.

-GIRLS

At The Ranch Club Golf Course Par 72

MEDALIST — Braylyn Bayer, Bonners Ferry, 86.

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 389. 2, Kellogg 409. 3, Timberlake 448.

BONNERS FERRY — Braylyn Bayer 86, Cali Iacolucci 93, Avery Bayer 98, Lily Blackmore 112, Mia Blackmore 118.

KELLOGG — Alyssa Milliron 89, Taylor Stouern 104, Jezzy Hall 106, Gracie Miller 110, Elliot Hei 117.

TIMBERLAKE — Izzy Hilliard 88, Emma Torr 117, Madeline Hunter 120, Avery VanGundy 123, Lillian Holloway 127.

  • 4/15

PINEHURST — Kellogg freshman Stephan Paul shot a 3-over 75 to earn medalist honors in an Intermountain League match at Pinehurst Golf Course.

Kellogg claimed the boys team title with a 325.

Bonners Ferry freshman Avery Bayer earned girls medalist with an 82, leading the Badgers to a team title with a 394.

BOYS At Pinehurst Golf Course Par 72

MEDALIST — Stephen Paul, Kellogg, 75.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 325. 2, Priest River 372. 3, Bonners Ferry 416, Timberlake 429.

KELLOGG — Stephen Paul 75, Archie Rauenhorst 78, Griffey Doerschel 79, Jaeger Hall 97, Ben Bristow 93.

PRIEST RIVER — Luke Butler 89, Kameron Salesky 85, Bowen Fegert 97, Jace Yount 112, Brady O’Brien 101.

BONNERS FERRY — Wyatt Iacolucci 85, Trent Freeze 112, Evan Nesbitt 112, Zane Carver 121, Tyson Tadlock 107.

TIMBERLAKE — Colton Mendenhall 83, Chris Conrath 112, Gavin Antone 108, Taylor Menti 128, Zach Paslay 126.

GIRLS At Pinehurst Golf Course Par 72

MEDALIST — Avery Bayer, Bonners Ferry 82.

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 394. 2, Kellogg 419. 3, Timberlake 488. Priest River, incomplete team.

BONNERS FERRY — Braylyn Bayer 86, Avery Bayer 82, Lily Blackmore 115, Mia Blackmore 111, Nora Young 147.

KELLOGG — Alyssa Milliron 87, Jezzy Hall 117, Taylor Stovern 104, Gracie Miller 123, Elliott Hei 111.

TIMBERLAKE — Izzy Hilliard 97, Emma Torr 133, Avery VanGundy 124, Madeline Hunter 134, Kirstyn Edelblute 140.

MULLAN GOLF

  • 4/12

PINEHURST — In a fun tournament with a Ryder Cupstyle format, St. Maries rode a strong performance from Greyson Sands and Corbin Scheer to win the team title at the Mullan Invitational on Monday at Pinehurst Golf Course.

With boys, girls and “Jack and Jill” twosomes competing in best ball and scramble formats, the Lumberjack golfers piled up 33 points to win the event, taking back the cup from 2019 team champion Genesis Prep. The Panthers were second with 23 points, with Lakeside claiming third (20 points).

“In high school golf, you rarely get a chance to play with your teammates, so a few years ago we came up with this format, complete with a traveling trophy,” Mullan coach Paul Elston said. “Hopefully it’s a fun event… and something different than stroke play.”

Sands and Scheer shot an even-par 72 in the boys scramble format, while Clark Fork’s Cole Reuter and Carter Sanroman shot an 80 to win the boys best ball division.

St. Maries swept the girls divisions, with Hope Aasgaard and Garbrial Harold (best ball) and Jayden Martin and Trista Janssen (scramble) each posting a 105 to win their format group.

In the Jack and Jill scramble division, Genesis Prep’s C.J. Elliott and Morgan Bae (84) edged Lakeside’s Kenyon Spotted Horse and Tyshea Twoteeth (86).

Mullan Invitational, Pinehurst Golf Course

Boys: par 72; girls: par 74.

TEAM SCORES — 1. St. Maries 33, 2. Genesis Prep 23, 3. Lakeside 20, 4. Wallace 13, 5. Clark Fork 11, 6. Mullan and Orofino, 7.

BOYS BEST BALL — 1. Cole Reuter/Carter Sanroman (Clark Fork) 80; 2. Tucker Sanchez/Beau Jones (Lakeside) 89; 3. Luke Trogden/Floyd Nelson (Mullan) 94; 4. Nathan Weeks/Carson Roberts (Genesis Prep) 95; 5.

Robbie Morin/Teagan Goldade (Wallace) 123.

BOYS SCRAMBLE — 1. Greyson Sands/Corbin Scheer (St. Maries) 72; 2. Hayden Hogamier/Carter Bailey (Wallace) 79; 3. Caleb Schroeder/Justin Schultz (Genesis Prep) 89; 4. Jasper Abuan/Tsones Nomee (Lakeside) 99; 5. Alex Trogden/ Kofi Appiah (Mullan) 108; 6. Jacob Abbott/Landon Pearson (Clark Fork) 120.

GIRLS BEST BALL — 1. Hope Aasgaard/Gabrial Harold (St. Maries) 105; 2. Casey Burke/Julia Grimaldo (Orofino) 114; 3. Sophie Martin/Kaitlyn Kelley (Genesis Prep) 131.

GIRLS SCRAMBLE — 1. Jayden Martin/Trista Janssen (St. Maries) 105; 2. Olivia Therrian/Maddison White (Wallace) 120; 3. Bahyiitihi White/Destiny Lowlee (Lakeside) 123; 4. Samantha Vaughn/Chiara Lehman (Genesis Prep) 129.

JACK AND JILL SCRAMBLE — 1. C.J. Elliott/ Morgan Bae (Genesis Prep) 84; 2. Kenyon Spotted Horse/ Tyshea Twoteeth (Lakeside) 86; 3. Luke Hull/McKenna Merrick (Wallace) 92; 4. Colby Renner/ Sophia Holmes (St. Maries) 97.

KELLOGG TRACK

  • 4/17

KELLOGG — Coeur d’Alene Charter senior Jordan Gallegos won in the 100- and 200-meter dash as well as the long jump for the Panthers, who finished second in the Kellogg Booster Invitational at Dale Hunt Track and Field.

Bonners Ferry ran away with the boys and girls team titles.

-BOYS

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 199. 2, Coeur d’Alene Charter 98. 3, Priest River 78. 4, St. Maries 71.5. 5, Wallace 63. 6, Mullan 29. 7, Clark Fork 28.5. 8, Lakeside 26. 9, Kellogg 24. 10, Kootenai 23.

100 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 11.67. 2, Daniel Walker, Bonners Ferry, 11.89. 3, JJ Hall, Lakeside, 12.35. 200 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A, Charter, 23.85. 2, Hayden Stockton, Bonners Ferry, 23.90. 3, Daniel Walker, Bonners Ferry, 24.33. 400 — 1, Hayden Stockton, Bonners Ferry, 52.80. 2, JJ Hall, Lakeside, 54.20. 3, Levi Bonnell, Bonners Ferry, 56.24. 800 — 1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 2:07.97. 2, Cameron Craigie, Cd’A Charter, 2:10.37.

3, Taylor Hancock, Cd’A Charter, 2:16.16. 1,600 — 1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 4:40.43. 2, Logan Davis, Cd’A Charter, 4:41.90. 3, Connor Alexander, Bonners Ferry, 4:43.97.

3,200 — 1, Logan Davis, Cd’A Charter, 10:12.61. 2, Makai Peak, Kellogg, 10:47.21. 3, Connor Alexander, Bonners Ferry, 10:52.97.

110 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 17.53. 2, Matthew Womelduff, Cd’A Charter, 17.89. 3, Josh Pinkerton, Bonners Ferry, 18.54. 300 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 44.84. 2, Phillip Keogh, St. Maries, 45.47. 3, Shane Gamber, Priest River, 46.44.

4x100 relay — 1, Bonners Ferry (Noah Walker, Josh Pinkerton, Ian Beazer, Tully Reinhardt), 47.92. 2, Priest River, 49.12. 3, Wallace, 49.29.

4x200 relay — 1, Bonners Ferry (Ian Beazer, Willy Wall, Hayden Stockton, Daniel Walker), 1:35.17. 2, Wallace, 1:40.37. 3, Priest River, 1:42.06. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry (Ian Beazer, Charles Henslee, Daniel Walker, Hayden Stockton), 3:43.50. 2, Priest River, 4:00.28. 3, Cd’A Charter, 4:02.53. Sprint medley — 1, Wallace (Vincent Schmidt, Connor Denson, Brad Tesky, Aydin Haz), 4:14.83. 2, St. Maries, 4:16.87. 3, Kellogg, 4:24.84.

Shot put — 1, Luke Trogden, Mullan, 42-6. 2, Josh Beazer, Bonners Ferry, 41-10. 3, Delbert Lambson, St. Maries, 40-6 ½. Discus — 1, Sterling Crupper, Cd’A Charter, 123-0. 2, Josh Beazer, Bonners Ferry, 116-7. 3, Luke Trogden, Mullan, 105-8. High jump — 1, Brad Tesky, Wallace, 5-6. 2, Riley Petesch, Bonners Ferry, 5-4. 3, Frederick Plante, St. Maries, 5-2. Pole vault — 1, Erik Deem, Priest River, 11-0. 2, Daniel Zech, Bonners Ferry, 9-6. 3, Nathan Martin, St. Maries, 9-6. Long jump — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 18-7 ½. 2, Ian Beazer, Bonners Ferry, 18-5 ½. 3, Riley Trogden, Mullan, 17-8 ¾. Triple jump — 1, Riley Petesch, Bonners Ferry, 35-9 ½. 2, Anthony Trujillo, St. Maries, 35-5 ½. 3, Brady McGann, Kootenai, 34-4 ¾.

-GIRLS

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 240. 2, Kellogg 83. 3, Coeur d’Alene Charter 72. 4, Priest River 71. 5, St. Maries 44. 6, Wallace 33. 7, Mullan 22. 8, Lakeside 19. 9, Kootenai 14.

100 — 1, Kytriana Hackett, Kellogg, 13.71. 2, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 13.90. 3, Allyson Dickson, Priest River, 14.10. 200 — 1, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 27.88. 2, Kytriana Hackett, Kellogg, 28.72. 3, Camille Ussher, Bonners Ferry, 28.84. 400 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 1:04.75. 2, Shaye Sullivan, Kellogg, 1:08.64. 3, Allyson Dickinson, Priest River, 1:11.29. 800 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 2:31.70. 2, Camille Ussher, Bonners Ferry, 2:33.27. 3, Shaye Sullivan, Kellogg, 2:34.34.

1,600 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 5:38.06. 2, Shaye Sullivan, Kellogg, 6:12. 3, Ceci Roemer, Bonners Ferry, 6;25.89. 3,200 — 1, Ceci Roemer, Bonners Ferry, 13:23.87. 2, Natal Davis, Cd’A Charter, 14:02.26. 3, Sophia Roemer, Bonners Ferry, 14:34.32.

100 hurdles — 1, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 17.85. 2, Brooke Bening, Kellogg, 19.98. 3, Alyssa Clement, Priest River, 20.02. 300 hurdles — 1, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 47.89. 2, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 52.97. 3, Jolissa Holt, Lakeside, 56.63. 4x100 relay — 1, Bonners Ferry (Jenna Brooks, Marianne Pinkerton, Morgan Swanson, Madi McIntyre), 56.15. 2, Priest River, 56.60. 3, Wallace, 57.18.

4x200 relay — 1, Bonners Ferry (Mia Blackmore, Camille Ussher, Madi McIntyre, Emmaline Pinkerton), 1:54.31. 2, Wallace, 2:03.65. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry (Mia Blackmore, Camille Ussher, Madi McIntyre, Emmaline Pinkerton), 4:31.33. Sprint medley — 1, Bonners Ferry (Jenna Brooks, Marianne Pinkerton, Morgan Swanson, Chloe Kupper), 2:09.02.

Shot put — 1, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 34-4. 2, Kay Reed, Kellogg, 33-2. 3, Haylee Potts, Kellogg, 32-6. Discus — 1, Allyson Barton, Priest River, 103-11. 2, Talowa Fallingwater, Mullan, 103-5. 3, Kay Reed, Kellogg, 101-3. High jump — 1, Markynn Pluid, Bonners Ferry, 4-8. 2, Maggie Weaver, Bonners Ferry, 4-4. 3, Erika Swoboda, Priest River, 4-4. Pole vault — 1, Rylie Milholland, Kellogg, 8-6. 2, Marianne Pinkerton, Bonners Ferry, 8-0. 3, Abby Tiller, Kootenai, 7-6. Long jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 14-10 ¾. 2, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 13-11 ¾. 3, Talowa Fallingwater, Mullan, 13-8.

Triple jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 32-0. 2, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 30-2 ¼. 3, Allyson Barton, Priest River, 29-6 ½.

KELLOGG BASEBALL

  • 4/14

Kellogg hosted Bonners Ferry (doubleheader)

OSBURN – Bonners d. Kellogg 12-0, 15-13

L. Jerome four RBIs, B. Hoffman HR, three RBIs, R. Whatcott three RBIs

  • 4/17

Kellogg @ Post Falls JV (doubleheader)

POST FALLS –– Post Falls d. Kellogg 12-2, Kellogg d. Post Falls 14-8

KELLOGG SOFTBALL

  • 4/14

Kellogg hosted Bonners Ferry (doubleheader)

KELLOGG –– Bonners d. Kellogg 24-2, 12-8

photo

Photo courtesy of MULLAN JR./SR. HIGH SCHOOL

Mullan junior Luke Trogden throws the shot during Saturday's Track and Field event in Kellogg. Trogden took first place in the event.