Monday, May 17, 2021
76.0°F

Silver Valley Sports Recap: April 19-25

| April 26, 2021 12:49 PM

WALLACE GOLF

•April 22

BIG CREEK — Kellogg freshman Stephen Paul shot a 3-over 39 to earn medalist honors in a nonleague match between the Wildcats, Miners and

Tigers at Shoshone Golf Course.

Wallace senior Makenna Merrick won girls medalist honors with a 49.

Kellogg swept the team titles.

BOYS MEDALIST — Stephen Paul, Kellogg, 39.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 172. 2, Wallace 220. 3, Mullan 231.

KELLOGG — Stephen Paul 39, Archie Rauenhorst 41, Griffey Doerschel 46, Robby Bublitz 46, Jaeger Hall 52.

WALLACE — Hayden Hogamier 45, Carter Bailey 56, Robbie Morin 59, Teagen Goldade 60, Luke Hull 61.

MULLAN — Luke Trogden 55, Floyd Nelson 64, Logan Petit 60, Komi Appiah 52, Stephen Petit 64.

GIRLS MEDALIST — Makenna Merrick, Wallace, 49.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 223. Wallace, incomplete team.

KELLOGG — Alyssa Milliron 50, Taylor Stovern 54, Jezzy Hall 54, Gracie Miller 65, Elliott Hei 69.

WALLACE — Makenna Merrick 49.

KELLOGG TRACK

•April 22

PRIEST RIVER — Coeur d’Alene Charter senior Jordan Gallegos won the 100- and 200meter dash, then also claimed victory in the long jump during an Intermountain League duals meet against Bonners Ferry, Kellogg and host Priest River late Wednesday. Dual scores were not available.

Coeur d’Alene Charter competes in the Priest River Invitational on Saturday.

BOYS DUAL SCORES — Not available.

(Winners, locals in top three)

100 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 11.49. 200 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 23.59. 400 — 1, Hayden Stockton, Bonners Ferry, 51.90. 800 —1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 2:08.43. 2, Cameron Craigie, Cd’A Charter, 2:09.62. 1,600 — 1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 4:50.89. 3,200 — 1, Connor Alexander, Bonners Ferry, 10:39.34.

110 hurdles — 1, Matthew Womelduff, Cd’A Charter, 17.74. 300 hurdles — 1, Shane Gamber, Priest River, 46.31. 4x100 relay — 1, Bonners Ferry, 47.60. 4x200 relay — 1, Bonners Ferry, 1:35.50. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry, 3:44.66. Sprint medley — 1, Priest River, 4:26.44.

Shot put — 1, Josh Beazer, Bonners Ferry, 40-9 ½. Discus — 1, Josh Beazer, Bonners Ferry, 109-3. High jump — 1, Matyus McLain, Priest River, 5-0. Pole vault — 1, Erik Deem, Priest River, 10-0.

Long jump — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 18-11 ¾. Triple jump — 1, Riley Petesch, Bonners Ferry, 35-10.

GIRLS DUAL SCORES — Not available.

(Winners, locals in top three)

100 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 13.67. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter, 13.92. 200 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 28.14. 400 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 1:02.56. 800 — 1, Shaye Sullivan, Kellogg, 2:38.22. 1,600 — 1, Ceci Roemer, Bonners Ferry, 6:30.36. 3,200 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 12:00.16.

100 hurdles — 1, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 18.07. 300 hurdles — 1, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 52.26.

4x100 relay — 1, Priest River, 55.67. 4x200 relay — 1, Bonners Ferry, 2:04.51. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry, 4:32.61. Sprint medley — 1, Bonners Ferry, 2:05.90.

Shot put — 1, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 37-2. Discus — 1, Kay Reed, Kellogg, 96-9. High jump — 1, Markynn Pluid, Bonners Ferry, 4-6. Pole vault — 1, Marianne Pinkerton, Bonners Ferry, 8-0. Long jump — 1, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 14-4 ¼. Triple jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 31-10 ¼.

•April 24

Badgers sweep team titles at Priest River Invitational

PRIEST RIVER — Bonners Ferry senior Holly Ansley won in the long jump and triple jump, leading the Badger girls to the team title at the Priest River Invitational. Bonners Ferry also claimed the boys team title.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 168. 2, Sandpoint 89. 3, Coeur d’Alene Charter 83. 4, Post Falls 77. 5, Coeur d’Alene 58. 6, Priest River 52.5. 7, St. Maries 51.5. 8, Wallace 38. 9, Clark Fork 13. 10, Kootenai 11. 11, Timberlake 7. 12, Kellogg 6.

100 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A, Charter, 11.65. 2, Daniel Walker, Bonners Ferry, 11.88. 3, Blair Crane, Post Falls, 12.08. 200 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 23.67. 2, Hayden Stockton, Bonners Ferry, 23.94. 3, Luke McCorkle, Sandpoint, 24.34. 400 — 1, Hayden Stockton, Bonners Ferry, 51.98. 2, Donovan Daniels, Post Falls, 54.20. 3, Willy Wall, Bonners Ferry, 54.62. 800 — 1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 2:07.55. 2, Cameron Craigie, Cd’A Charter, 2:09.40. 3, Caleb Calkins, Post Falls, 2:09.87. 1,600 — 1, Logan Davis, Cd’A Charter, 4:45.47. 2, Charles Henslee, Bonners Ferry, 4:45.75. 3, Sam Barnett, Clark Fork, 5:01.36. 3,200 — 1, Nikolai Braedt, Sandpoint, 9:37.37. 2, Jett Lucas, Sandpoint, 9:58.47. 3, Logan Davis, Cd’A Charter, 9:58.75.

110 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 17.18. 2, Matthew Womelduff, Cd’A Charter, 17.33. 3, Josh Pinkerton, Bonners Ferry, 18.27. 300 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 44.66. 2, Shane Gamber, Priest River, 44.81. 3, Philip Keogh, St. Maries, 45.67. 4x100 relay — 1, Post Falls (Blair Crane, Tevin Burns, Nolan Vaughan, Kaedan Waters), 47.34. 2, Bonners Ferry, 47.57. 3, Priest River, 49.88. 4x200 relay — 1, Bonners Ferry (Ian Beazer, Daniel Walker, Willy Wall, Hayden Stockton), 1:35.68. 2, Post Falls, 1:38.35. 3, Sandpoint, 1:41.39. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry (Willy Wall, Ian Beazer, Daniel Walker, Hayden Stockton), 4:00.45. 2, Priest River, 4;13.35. Sprint medley — 1, St. Maries (Ethan Kolar, Jesse Harvey, Philip Keogh, Justin Ledbetter), 4:17.63. 2, Priest River, 4:23.47. 3, Bonners Ferry, 4:29.02.

Shot put — 1, Josh Beazer, Bonners Ferry, 43-6. 2, Seth Hagel, Coeur d’Alene, 43-0 ½. 3, Jack Meade, Coeur d’Alene, 42-10. Discus — 1, Seth Hagel, Coeur d’Alene, 136-3. 2, Sterling Crupper, Cd’A Charter, 123-1. 3, Keith Meeks, Post Falls, 116-10. High jump — 1, Jack Kliewer, Coeur d’Alene, 5-8. 2, Stone Lee, Sandpoint, 5-8. 3, Connor Denson, Wallace, 5-4. Pole vault — 1, Nate Dotson, Sandpoint, 12-6. 2, Slate Fragoso, Sandpoint, 11-6. 3, Erik Deem, Priest River, 11-0. Long jump — 1, Jack Kliewer, Coeur d’Alene, 19-1. 2, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 18-7 ¼. 3, Luke McCorkle, Sandpoint, 18-4. Triple jump — 1, Riley Petesch, Bonners Ferry, 36-1. 2 (tie), Brady McGann, Kootenai, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 34-7.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 184. 2, Sandpoint 87. 3, Coeur d’Alene Charter 74. 4, Post Falls 65. 5, Priest River 55. 6 (tie), Kellogg, Coeur d’Alene 40. 8, Wallace 37. 9, Timberlake 29. 10, St. Maries 20. 11, Kootenai 11.

100 — 1, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 13.54. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter, 13.56. 3, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 13.84. 200 — 1, Maren Davidson, Sandpoint, 28.51. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter, 29.06. 3, Zoe Pommerening, Post Falls, 29.68. 400 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 1:02.50. 2, Grace Rookey, Sandpoint, 1:05.39. 3, Shaye Sullivan, Kellogg, 1:09.88. 800 — 1, Maren Davidson, Sandpoint, 2:29.04. 2, Chloe Kupper, Bonners Ferry, 2:37.21. 3, Shaye Sullivan, Kellogg, 2:38.18. 1,600 — 1, Grace Rookey, Sandpoint, 5:54.21. 2, Annika Rantala, Priest River, 6:04.47. 3, Shaye Sullivan, Kellogg, 6:14.25. 3,200 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 12:04.46. 2, Ara Clark, Sandpoint, 12:04.81. 3, Mackenzie Suhy-Gregoire, Sandpoint, 12:36.04.

100 hurdles — 1, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 17.88. 2, Kendall Lohr, Wallace, 19.55. 3, Addy Heigel, Bonners Ferry, 19.81. 300 hurdles — 1, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 47.46. 2, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 53.21. 3, Mattie Lehner, Timberlake, 55.28. 4x100 relay — 1, Post Falls (Dakota Langevin, Riley Smith, Zoe Pommerening, Avonlea Hotine), 55.32. 2, Bonners Ferry, 56.47. 3, Priest River, 57.09. 4x200 relay — 1, Post Falls (Dakota Langevin, Riley Smith, Zoe Pommerening, Avonlea Hotine), 1:56.58. 2, Wallace, 2:04.44. 3, Bonners Ferry, 2:06.15. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry (Chloe Kupper, Mia Blackmore, Emmaline Pinkerton, Layla Koehn), 5:15.56. 2, St. Maries, 5:39.07. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Sydney Garn, Megan Moore, Kiley Cutler, McKenna Kozeluh), 2:08.55. 2, Bonners Ferry, 2:09.50. 3, Priest River, 2:16.74.

Shot put — 1, Lily Phenicie, Coeur d’Alene, 35-3. 2, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 34-8. 3, Haylee Potts, Kellogg, 32-10 ¾. Discus — 1, Lily Phenicie, Coeur d’Alene, 125-8. 2, Allyson Barton, Priest River, 104-1. 3, Lilly Lowry, Coeur d’Alene, 101-6. High jump — 1, Markynn Pluid, Bonners Ferry, 4-10. 2, Cassidy Olsen, Post Falls, 4-6. 3, Erika Swoboda, Priest River, 4-4. Pole vault — 1, Morgan Burt, Bonners Ferry, 8-0. 2, Marianne Pinkerton, Bonners Ferry, 8-0. 3, Avonlea Hotine, Post Falls, 8-0. Long jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 14-9. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter 13-11 ¾. 3, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 13-10 ½. Triple jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 32-2. 2, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 29-8. 3, Allyson Barton, Priest River, 29-6.

KELLOGG SOFTBALL

•April 23

Timberlake 18-17 Kellogg 2-0

SPIRIT LAKE — Brooke Jessen drove in five runs in the first game and Olivia Glemser knocked in four in the nightcap as the Tigers swept the visiting Wildcats in Intermountain League play.

Jessen finished 3 for 4 in the opener for Timberlake (13-3, 6-0 IML). Logan Walsh homered and finished 2 for 4 with three RBIs and three runs scored, and Bernie Carhart was 2 for 3 with three RBIs and two runs scored.

“We played great offensively and defensively,” Timberlake coach Casi Lupinacci said. “We’re firing on all cylinders right now.”

Glemser was 2 for 3 in the second game for Timberlake.

Bernie Carhart struck out eight and walked one in a one-hitter, and also went 3 for 4 with an RBI and four runs scored.

Peyton Lindley was 3 for 3, scored three times and drove in a run.

The lone hit for Kellogg (2-4 IML) came on the second batter of the game.

Halfway through the IML slate, Timberlake has outscored the other three league foes by a combined 115-4.

Timberlake plays host to Priest River on Tuesday in an IML doubleheader.

FIRST GAME Kellogg 000 02 — 2 3 4 Timberlake (12)15 0x — 18 13 2 Game called in 5th inning due to 10-run rule.

Grace Nearing and P. Rainio; Acacia Pecor and Lily Carhart.

HITS: Kell — Campbell, Hinkleman, Card. TL — Howard, L. Carhart 2, B. Carhart 2, Walsh 2, Jessen 3, Pecor, Rojas, Peterson. 2B — B. Carhart, L. Carhart, Howard, Jessen 2, Walsh. HR — Walsh.

SECOND GAME Kellogg 000 00 — 0 1 7 Timberlake 662 3x— 1714 1 Game called in 5th inning due to 10-run rule.

M. Jerome and K. Card; Bernie Carhart and Logan Walsh.

HITS: Kell — Campbell. TL — L. Carhart, B.

Carhart 3, Londley 3, Walsh 2, Jessen, Grantham, Glemser 2, Peterson. 2B — B. Carhart, Grantham, Walsh 2.

KELLOGG BASEBALL

•April 23

Timberlake 13-7 Kellogg 4-2

SPIRIT LAKE — Wyatt Kitchin struck out nine in five innings in the first game and Alex Drake fanned nine in going the distance in the nightcap as the Tigers swept the visiting Wildcats in Intermountain League play.

Caleb Knight, Caden Robinett and Grant Allaway each went 3 for 4 in the opener for Timberlake (6-5, 4-2 IML).

Logan Jerome had two hits in the opener for Kellogg (2-4 IML).

In the second game, Jacob Hessing went 3 for 4 with a double, two RBIs and a run scored for the Tigers.

Travis Eixenberger had two hits for the Wildcats.

Timberlake plays host to Priest River on Tuesday in an IML doubleheader.

FIRST GAME

Brody Hoffman, Travis Eixenberger (3), Asher Goodner (5) and Logan Jerome, Reed Whatcott (3); Wyatt Kitchin, Andrew Horn (6) and Caleb Knight.

HITS: Kell — Groves, Jerome 2, Whatcott, Hoffman, Goodner, White. TL — Knight 3, Hessing, Robinett 3, Borges 2, Horn 2, Allaway 3, Wells 2, Lenz. 2B — Groves, Whatcott, Hoffman, White, Horn, Hessing.

Brayden Hoffman, Logan Jerome (3) and Luke Frolich; Alex Drake and Caleb Knight.

HITS: Kell — Rainio, Groves, Frolich, Eixenberger 2, Whatcott, Goodner. TL — Drake, Hessing 3, Robinett, Borges, Horn, Allaway, Wells, Lenz. 2B — Drake, Horn, Hessing.