Tuesday, August 03, 2021
87.0°F

Silver Valley Sports Recap: April 26 - May 2

| May 2, 2021 2:07 PM

WALLACE TRACK

• April 27

St. Maries sweeps at Wallace meet

SILVERTON — St. Maries swept the boys and girls team titles at the Wallace Small School Invitational at Sather Field. Mullan senior Talowa Fallingwater won in the 300-meter hurdles, discus, long jump and triple jump.

BOYS TEAM SCORES — 1, St. Maries 136. 2, Wallace 100. 3, St. Regis 68. 4, Lakeside 60. 5, Mullan 51. 6, Kootenai 34. 100 — 1, Riley Trogden, Mullan, 12.34. 2, Adam Ball, St. Regis, 12.41. 3, Kofi Appiah, Mullan, 12.56. 200 — 1, Caleb Ball, St. Regis, 25.24. 2, Alex Field, Wallace, 25.31. 3, JJ Hall, Lakeside 25.34. 400 — 1, JJ Hall, Lakeside, 55.35. 2, Anthony Trujillo, St. Maries, 56.46. 3, Brad Tesky, Wallace, 59.03. 800 — 1, Aydin Hasz, Wallace, 2:17.96. 2, Justin Ledbetter, St. Maries, 2:20.43. 3, Roman Smith, Lakeside, 2:42.07. 1,600 — 1, Aydin Hasz, Wallace, 5:17.75. 2, Tony Halvorson, Kootenai, 6:08.49. 3, Roman Smith, Lakeside, 6:10.40. 3,200 — 1, Roman Smith, Lakeside, 13:43.10. 110 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 17.52. 2, Noah McKague, St. Regis, 25.60.

300 hurdles — 1, St. Maries (Fredrick Plante, Jesse Harvey, Alexzander Lambson, Ethan Kolar), 49.96. 2, Wallace, 50.04. 4x200 relay — 1, Wallace (Colton Pentland, Josh Lewis, Connor Denson, Alex Field), 1:45.30. Sprint medley — 1, St. Maries (Ethan Kolar, Jesse Harvey, Philip Keogh, Justin Ledbetter), 4:19.02. Shot put — 1, Delbert Lambson, St. Maries, 41-3 ½. 2, Adam Ball, St. Regis, 40-7. 3, Chase Phillips, St. Maries, 40-0.

Discus — 1, Alexzander Lambson, St. Maries, 108-9 ½. 2, Delbert Lambson, St. Maries, 103-6 ½. 3, Luke Trogden, Mullan, 102-5 ½. High jump — 1, Andrew Sanford, St. Regis, 6-0. 2, Brad Tesky, Wallace, 5-4. 3, Sonny Reuben, Lakeside, 5-4. Long jump — 1, Riley Trogden, Mullan, 19-5. 2, Andrew Sanford, St. Regis, 17-4 ½. 3, Philip Keogh, St. Maries, 17-3 ½. Triple jump — 1, Anthony Trujillo, St. Maries, 35-1. 2, Brady McGann, Kootenai, 33-6 ½. 3, Logan Petit, Mullan, 27-8.

GIRLS TEAM SCORES — 1, St. Maries 117. 2, Wallace 113. 3, Mullan 68. 4, St. Regis 58. 5, Lakeside 37. 6, Kootenai 34.

100 — 1, Macy Hill, St. Regis, 14.70. 2, Caitlin Garitone, Wallace, 14.88. 3, Allison Dundas, St. Maries, 15.18. 200 — 1, Elli Welch, Wallace, 31.52. 2, Jamie Mueller, St. Maries, 31.78. 3, Jaden House, Wallace, 32.37. 400 — 1, Allison Dundas, St. Maries, 1:12.11. 2, Ande McDaniel, Lakeside, 1:12.32. 3, Jaden House, Wallace, 1:16.81. 800 — 1, Bethani Anderson, St. Maries, 3:12.51. 2, Madelynn Johnson, St. Maries, 3:15.05. 1,600 — 1, Sarah Spence, St. Maries, 6:53.85. 2, Madelynn Johnson, St. Maries, 8:04.75.

100 hurdles — 1, Kendall Lohr, Wallace, 19.55. 2, Iliana Lewis, Wallace, 19.95. 3, Kynadee Gilmore, Wallace, 20.45. 300 hurdles — 1, Talowa Fallingwater, Mullan, 56.09. 2, Iliana Lewis, Wallace, 57.47. 3, Jolissa Holt, Lakeside, 58.10. 4x100 relay — 1, Wallace (Iliana Lewis, Kendall Lohr, Elli Welch, Caitlin Garitone), 58.08.

2, Kootenai, 1:02.27. 4x200 relay — 1, Wallace (Iliana Lewis, Caitlin Garitone, Britany Phillips, Elli Welch), 2:04.55. Sprint medley — 1, St. Maries (Allison Dundas, Bonnie Rottini, Kammi Rimel, Bethani Anderson), 2:32.45.

Shot put — 1, Abby Tiller, Kootenai, 29-7 ½. 2, Leah Frazier, Mullan, 27-4. 3, Bonnie Rottini, St. Maries, 26-3. Discus — 1, Talowa Fallingwater, Mullan, 106-6. 2, Grace King, St. Regis, 85-9 ½. 3, Macie Hemphill, Wallace, 76-8 ½. High jump — 1, Sarah Spence, St. Maries, 4-7. 2, Rylie Burnham, St. Regis, 4-4. 3, Kynadee Gilmore, Wallace, 4-2. Long jump — 1, Talowa Fallingwater, Mullan, 13-9 ½. 2, Grace King, St. Regis, 13-3. 3, Ande McDaniel, Lakeside, 13-0. Triple jump — 1, Talowa Fallingwater, Mullan, 28-11. 2, Macy Hill, St. Regis, 28-2. 3, Mahalia Loucks, Kootenai, 25-7.

KELLOGG BASEBALL

• April 27

Bonners Ferry 10-16

Kellogg 7-5

BONNERS FERRY — The Intermountain League-leading Badgers climbed out of a 7-2 hole with eight runs in the fifth inning of the opener, and went on to sweep the visiting Wildcats.

Teigan Banning drove in four runs in the opener for Bonners Ferry (11-6, 8-0 IML), including a two-run double that tied the game at 7. He also singled in two runs in the first inning.

Logan Jerome went 3 for 5 for Kellogg (2-6 IML), and Brody Hoffman was 2 for 3 with a double and three RBIs.

“We were in a deep hole,” Bonners Ferry coach Tom Turpin said. “We weren’t playing well, but we finally strung some hits out.”

In the second game, David Hammons went 2 for 3 and drove in three runs for the Badgers.

Blake Rice was 3 for 4 with two RBIs and three runs, and Bo Bateman knocked home three runs and scored three times.

FIRST GAME Kellogg 003400 0 — 7 8 0 Bonners 200080 x — 10 7 4 Brody Hoffman, Travis Eixenberger (5) and Luke Frohlich; Elijah Dahl, Spencer Eby (5) and Bo Bateman.

HITS: Kell — Rainio 2, Jerome 3, Bro. Hoffman 2, Bra. Hoffman. BF — B. Bateman, Schulte 2, Rice, Hammons, Banning 2. 2B — Banning, Jerome 2, Bro. Hoffman.

SECOND GAME Kellogg 020 03 — 5 3 2 Bonners 172 6x — 16 13 4 Game called in fifth inning due to 10-run rule.

Brayden Hoffman, Logan Jerome (2), Asher Goodner (4) and Luke Frohlich; Teigan Banning, Trey Bateman (5) and Bo Bateman.

HITS: Kell — R. Luna, Bra. Hoffman, K. Luna. BF — B. Bateman, Schulte 2, Rice 3, Hammons 2, Newell, T. Bateman 3, Willis. 2B — Rice 2, B. Bateman, T. Bateman, Schulte.

• April 30

Kellogg d. Priest River 8 - 3 and 5 - 3 in a doubleheader.

KELLOGG GOLF

• April 27

Wildcat boys, Badger girls win at IML match

POST FALLS — Kellogg freshman Stephen Paul and Bonners Ferry freshman Braylynn Bayer earned medalist honors for their respective schools during an IML match at The Links.

Kellogg’s boys won with a 335 and Bonners Ferry’s girls won with a 407 in the match, moved from Twin Lakes Village Golf Course to The Links due to course conditions.

BOYS TEAM SCORES — 1, Kellogg 335. 2, Priest River 382. 3, Timberlake 436. 4, Bonners Ferry 468.

MEDALIST — Stephen Paul, Kellogg, 75.

KELLOGG — Stephen Paul 75, Archie Rauenhorst 79, Griffey Doerschel 89, Robby Bublitz 92, Jaeger Hall 97.

PRIEST RIVER — Luke Butler 85, Kameron Salesky 92, Bowen Fegert 103, Jace Yount 102, Brady O’Brien 106.

TIMBERLAKE — Colton Mendenhall 87, Gavin Antone 116, Chris Conrath 111, Taylor Menti 122, Zach Paslay 131.

BONNERS FERRY — Tyson Tadlock 123, Trent Freeze 112, Evan Nesbitt 116, Zane Carver 117, Isidro Perez 128.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 407. 2, Kellogg 422. 3, Priest River 464. 4, Timberlake 467.

MEDALIST — Braylynn Bayer, Bonners Ferry, 82.

BONNERS FERRY — Avery Bayer 88, Braylynn Bayer 82, Mia Blackmore 111, Lily Blackmore 126.

KELLOGG — Alyssa Milliron 101, Taylor Stovern 106, Jezzy Hall 105, Elliott Hei 111, Gracie Miller 110.

PRIEST RIVER — Olivia Hoepfer 99, Sarah Storro 113, Brooklyn Best 121, Maria Hass 137, Kaylea Rantala 131.

TIMBERLAKE — Izzy Hilliard 100, Avery VanGundy 126, Madeline Hunter 130, Emma Torr 114, Kirstyn Edelblute 127.

KELLOGG TRACK

• April 30

Timberlake boys, Bonners girls take team titles at Timberlake

SPIRIT LAKE — Timberlake senior Ian Gardom won in the long jump and triple jump to help the Tigers edge the Badgers for the team title at the Timberlake Invitational. Timberlake beat Bonners Ferry 185.5-181.5 for the boys team title.

Bonners Ferry’s girls won the girls team title with 220 points. Timberlake senior Jeana Craven won in the 100- and 200-meter dash and ran the winning leg on the school’s 4x100 and 4x200 relay teams.

Timberlake senior Blayre Jeffs won the shot put and discus.

BOYS TEAM SCORES — 1, Timberlake 185.5. 2, Bonners Ferry 181.5. 3, Cd’A Charter 74. 4, St. Maries 56. 5, Wallace 52. 6, Priest River 49. 7, Lakeside 17. 8 (tie), Mullan, Clark Fork 16. 10, Kellogg 10. 11, Kootenai 8.

100 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 11.51. 2, Grady Woodworth, Timberlake, 11.53. 3, Daniel Walker, Bonners Ferry, 11.63. 200 — 1, Jordan Gallegos, Cd’A Charter, 23.25. 2, Hayden Stockton, Bonners Ferry, 23.30. 3, Grady Woodworth, Timberlake, 23.77. 400 — 1, Hayden Stockton, Bonners Ferry, 51.65.

2, JJ Hall, Lakeside, 53.50. 3, Zach Yetter, Timberlake, 54.09. 800 — 1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 2:07.94. 2, Cameron Craigie, Cd’A Charter, 2:11.16. 3, Sam Barnett, Clark Fork, 2:12.43.

1,600 — 1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 4:44.70. 2, Logan Davis, Cd’A Charter, 4:47.73. 3, Connor Alexander, Bonners Ferry, 4:57.54. 3,200 — 1, Logan Davis, Cd’A Charter, 10:19. 2, Connor Alexander, Bonners Ferry, 10:33. 3, Makai Peak, Kellogg, 10:45.30.

110 hurdles — 1, Wyatt MacArthur, Timberlake, 16.99. 2, Colton Pentland, Wallace, 17.04. 3, Matthew Womelduff, Cd’A Charter, 17.95. 300 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 43.82. 2, Wyatt MacArthur, Timberlake, 43.83. 3, Jimmie Isenberger, Priest River, 45.33. 4x100 relay —1, Timberlake (Alex Marquez, Kale Paslay, Grady Woodworth, Zach Yetter), 45.92. 2, Bonners Ferry, 47.76. 3, St. Maries, 50.21. 4x200 relay — 1, Bonners Ferry (Ian Beazer, Daniel Walker, Willy Wall, Hayden Stockton), 1:34.90. 2, Timberlake, 1:35. 3, Wallace, 1:42.32.

4x400 relay — 1, Bonners Ferry (Ian Beazer, Willy Wall, Daniel Walker, Hayden Stockton), 3:36.79. 2, Timberlake, 3:40.22. 3, Priest River, 3:56.29. Sprint medley — 1, Wallace (Alex Field, Connor Denson, Brad Tesky, Aydin Hasz), 4:05.40. 2, Timberlake, 4:07.79. 3, Priest River, 4:08.59.

Shot put — 1, Josh Beazer, Bonners Ferry, 42-9. 2, Delbert Lambson, St. Maries, 41-8. 3, Luke Trogden, Mullan, 41-1. Discus — 1, Ryder Paslay, Timberlake, 139-2. 2, Sterling Crupper, Cd’A Charter, 129-5. 3, Matyus McLain, Priest River, 115-1. High jump — 1, Ian Gardom, Timberlake, 5-8. 2, Connor Denson, Wallace, 5-6. 3, Brad Tesky, Wallace, 5-6. Pole vault — 1, Erik Deem, Priest River, 10-0. 2, Daniel Zech, Bonners Ferry, 9-6. 3, Nathan Martin, St. Maries, 9-0. Long jump — 1, Riley Trogden, Mullan, 19-4 ½. 2, Ian Beazer, Bonners Ferry, 19-4. 3, Kale Paslay, Timberlake, 18-10 ½. Triple jump — 1, Ian Gardom, Timberlake, 40-1. 2, Riley Petesch, Bonners Ferry, 38-3. 3, Jacob Yetter, Timberlake, 36-11.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 222. 2, Timberlake 179. 3, Cd’A Charter 97. 4, Kellogg 40. 5, St. Maries 39. 6 (tie), Mullan, Priest River 26. 8, Wallace 23. 9, Lakeside 7. 10, Kootenai 4.

100 — 1, Jeana Craven, Timberlake, 12.93. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter, 13.30. 3, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 13.33. 200 — 1. Jenna Craven, Timberlake, 26.96. 2, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 27.51. 3, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 27.63. 400 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 1:02.57. 2, Madi McIntyre, Bonners Ferry, 1:05.56. 3, Talize Anderson, Timberlake, 1:06.04. 800 — 1, Camille Ussher, Bonners Ferry, 2:30.24. 2, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 2:31.04. 3, Chloe Kupper, Bonners Ferry, 2:34.74. 1,600 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 5:41.83. 2, Annika Rantala, Priest River, 6:02.53. 3, Izabella Cornell, Timberlake, 6:03.35. 3,200 — 1, Sarah Zerfas, Timberlake, 13:21.27. 2, Hailey Johnson, Timberlake, 13:34.66. 3, Ceci Roemer, Bonners Ferry, 13:57.15.

100 hurdles — 1, Mia Blackmore, Bonners Ferry,17.81. 2, Sierra Petesch, Bonners Ferry, 18.43. 3, Maddie Staples, Timberlake, 19.30. 300 hurdles — 1, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 47.49. 2, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 52.46. 3, Mattie Lehner, Timberlake, 54.02.

4x100 relay — 1, Timberlake (Parker Wall, Sage Gervais, Reese Yerian, Jeana Craven), 52.10. 2, Bonners Ferry, 56.01. 3, Wallace, 57.28. 4x200 relay — 1, Timberlake (Parker Wall, Sage Gervais, Reese Yerian, Jeana Craven), 1:50.41. 2, Bonners Ferry, 1:53.46. 3, Wallace, 2:04.85. 4x400 relay — 1, Bonners Ferry (Mia Blackmore, Camille Ussher, Madi McIntyre, Emmaline Pinkerton), 4:25.56. 2, Timberlake, 4:45.20. 3, St. Maries, 5:26.74. Sprint medley — 1, Timberlake (Talize Anderson, Katelin Bronson, Parker Wall, Sage Gervais), 1:59.47. 2, Bonners Ferry, 2:04.81. 3, Coeur d’Alene Charter, 2:05.24.

Shot put — 1, Blayre Jeffs, Timberlake, 39-6. 2, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 36-6. 3, Haylee Potts, Kellogg, 34-2. Discus — 1, Blayre Jeffs, Timberlake, 132-4. 2, Kay Reed, Kellogg, 116-0.

3, Talowa Fallingwater, Mullan, 100-4. High jump — 1, Sarah Spence, St. Maries, 4-6. 2, Markynn Pluid, Bonners Ferry, 4-6. 3, Sierra Petesch, Bonners Ferry, 4-6. Pole vault — 1, Morgan Burt, Bonners Ferry, 8-6. 2, Rylie Millholland, Kellogg, 7-6. 3, Leah Moellmer, Bonners Ferry, 7-0. Long jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 15-4. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter, 14-10. 3, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 14-6 ½. Triple jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 31-10. 2, Talowa Fallingwater, Mullan, 31-5. 3, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 29-10 ½.

WALLACE/MULLAN GOLF

• April 30

Swallows wins at St. Maries Invitational

ST. MARIES — St. Maries freshman Seth Swallows shot a 1-over 71 to earn boys medalist honors at the St. Maries Invitational at the St. Maries Golf Course.

St. Maries senior Gabby Harold won girls medalist honors with an 87. Genesis Prep edged Wallace 363-366 for the boys team title.

St. Maries claimed the girls team title.

ST. MARIES INVITATIONAL St. Maries Golf Course Par 70

BOYS TEAM SCORES — 1, Genesis Prep 363. 2, Wallace 366. 3, St. Maries 371. 4, Lakeside 381. 5, Mullan 500.

MEDALIST — Seth Swallows, St. Maries, 71.

GENESIS PREP — CJ Elliott 84, Caleb Schroeder 88, Carson Robert 89, Eli Gonzalez 102, Gabe Missamore 104.

WALLACE — Hayden Hogamier 79, Carter Bailey 96, Robbie Morin 100, Teagen Goldade 91, Luke Hull.

ST. MARIES — Seth Swallows 71, Corbin Scheer 91, Colby Reener 119, Deacon Machado 103, Landon Warren 106.

LAKESIDE — Jasper Abuan 92, Kenyon Spotted Horse 100, Tucker Sanchez 93, Beau Jones 96, Tsones Nomee 113.

CLARK FORK — Cole Reuter 72, Landin Pierson 108, Jacob Abbott 133.

MULLAN — Stephen Petit 123, Floyd Nelson 128, Austin Zingler 119, Zeke Hess 130.

GIRLS TEAM SCORES — 1, St. Maries 403. 2, Lakeside 479.

MEDALIST — Gabby Harold, St. Maries, 87.

ST. MARIES — Gabby Harold 87, Hope Aasgard 108, Jayden Martin 97, Sophia Holmes 111, Trista Janssen 105.

LAKESIDE — Tyshea Twoteeth 115, Katannah Marchand 115, Dahyiitihi White 122, Destin Lowley 127.

OROFINO — Julia Grimaldo 97, Casey Burke 130.

GENESIS PREP — Chiara Lehman 121, Sophie Martin 135, Kaitlyn Kelley 126.

WALLACE — Makenna Merrick 91.

photo

Courtesy photo

Kellogg golfer Griffey Doerschel tees off at the Wildcats' final IML match at the Links in Post Falls.