Monday, May 23, 2022
49.0°F

Silver Valley Sports Recap: April 4-10

| April 11, 2022 11:39 AM

KELLOGG GOLF

April 8

PINEHURST — The Kellogg Wildcat boys began the defense of their championship with a nice shake-the-rust-off win over Intermountain League rivals Timberlake.

Senior Archie Rauenhorst finished as the individual medalist, shooting a perfect 36 for par, while teammate Griffey Doerschel finished second with a respectable 38.

The Wildcat girls got going as well, senior Alyssa Miliron was the top female finisher with a quality 48.

As a team, the Wildcat boys beat the Tigers handily, 164-210.

Timberlake was unable to field an entire girls team, but it wouldn’t have mattered as the Lady Wildcats finished with the top four golfers on the course.

Kellogg golf has been the standard bearer for spring sports in the Panhandle, and is among the premier programs in the Silver Valley, which means that head coach Simon Miller and his crew are looking for state hardware.

“All things considered, it was very much a successful first match,” Miller said. “(We) have been eagerly anticipating getting back on the links and competing. However, the bar is set high by Kellogg High School Golf. Much work remains as the season gets to full tilt.”

BOYS TEAM SCORES

KELLOGG — 164

Archie Rauenhorst, 36

Griffey Doerschel, 38

Tanner Groves, 51

Easton Towne, 49

Ben Bristow, 41

TIMBERLAKE — 210

Colton Mendenhall, 46

Reese Kozlowski, 64

Payden DeVore, 48

Zach Pasley, 66

Dawson Ranney, 52

GIRLS TEAM SCORES

KELLOGG — 222

Alyssa Milliron, 48

Gracie Miller, 60

Jezzy Hall, 57

Elliot Hei, 57

Kaci Finlay, 71

TIMBERLAKE — N/A

Emma Torr, 60

Avery VanGundy, 61

Tommi Olphie, 74

KELLOGG SOFTBALL

April 6

Lakeland 21, Kellogg 8

RATHDRUM — Emma Avalos and Erin Byrne each hit a two-run home run in the bottom of the fourth inning for the Hawks in a nonleague win over the Wildcats at Lakeland High.

Haylee Smit and Harley See had three RBIs each for Lakeland (3-3), which travels to Coeur d’Alene on Saturday.

Kellogg 015 20 — 8 8 11

Lakeland 780 6x — 21 12 1

Game called in the 5th inning due to 10-run rule. Macy Jerome and Brielle Hei; Emma Avalos, Aubry Goncalves (3) and Alexis Hannah.

HITS: Kell — O. Sawyer, Jerome 2, Hinklemann 2, Hei 2, Bernier. LL — See 2, Goncalves, Walls 3, Avalos, Sterling, E. Byrne, Staudinger, Dyer 2. 2B — Jerome, Hei, Bernier, Walls, See. HR — Hinklemann, E. Byrne, Avalos.

KELLOGG TRACK

April 6

KELLOGG — The Lady Wildcat throwers continued to be the class of the IML as seniors Haylee Potts and Kay Reed took home the top spots in shot put and discus during an Intermountain League Dual between Kellogg, Timberlake, and Coeur d’Alene Charter at Dale Hunt Track and Field.

BOYS DUAL SCORES — Timberlake 132, Kellogg 13; Timberlake 126, Cd’A Charter 17; Kellogg 50, Cd’A Charter 48.

100 — 1, Zach Yetter, Timberlake, 12.10. 2, Trevor Pappas, Timberlake, 12.16. 200 — 1, Grady Woodworth, Timberlake, 24.35. 2, Alex Marquez, Timberlake, 24.69. 400 — 1, Karson Vordahl, Timberlake, 56.07. 2, Nate Dykeman, Timberlake, 58.50. 800 — 1, Logan Davis, Cd’A Charter, 2:09.10. 2, Jacob Barnhart, Timberlake, 2:14.20. 1,600 — 1, Jacob Barnhart, Timberlake, 5:05.52. 2, Makai Peak, Kellogg, 5:06.07. 3,200 — 1, Makai Peak, Kellogg, 10:49.46. 2, Evan Howell, Timberlake, 11:28.77.

110 hurdles — 1, Caius Tebbe, Timberlake, 16.47. 2, Wyatt MacArthur, Timberlake, 17.42. 300 hurdles — 1, Wyatt MacArthur, Timberlake, 42.74. 2, Izan Martinez, Cd’A Charter, 43.08. 3x100 relay — 1, Timberlake (Alex Marquez, Kale Paslay, Grady Woodworth, Zach Yetter), 45.96. 4x200 relay — 1, Timberlake (Alex Marquez, Kale Paslay, Grady Woodworth, Zach Yetter), 1:36.15. 4x400 relay — 1, Timberlake, 3:49.55. 2, Cd’A Charter, 3:53.15. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Tytan Reynolds, Treffen McCord, Taylor Hancock, Logan Davis), 3:59.45. 2, Timberlake, 4:11.81.

Shot put — 1, Vaughn Higgins, Timberlake, 41-6 ½. 2, Carson Millsap, Timberlake, 41-2. Discus — 1, Vaughn Higgins, Timberlake, 105-5. 2, Carson Millsap, Timberlake, 101-3. High jump — 1, Hunter Higgins, Timberlake, 5-4. 2, Clark Mathis, Kellogg, 5-4. Pole vault — 1, Nolan Marosi, Timberlake, 10-6. 2, Jacob Yetter, Timberlake, 10-0. Long jump — 1, Kale Paslay, Timberlake, 18-4. 2, Caius Tebbe, Timberlake, 17-10. Triple jump — 1, Caius Tebbe, Timberlake, 40-9. 2, Hunter Higgins, Timberlake, 34-9 ½.

GIRLS DUAL SCORES — Timberlake 114, Kellogg 27; Timberlake 103, Cd’A Charter 35; Cd’A Charter 57, Kellogg 41.

100 — 1, Nacree Kyllonen, Timberlake, 14.07. 2, Alexa Sheppard, Cd’A Charter, 14.33. 200 — 1, Nacree Kyllonen, Timberlake, 28.94. 2, Talize Anderson, Timberlake, 29.09.

400 — 1, Talize Anderson, Timberlake, 1:06.56. 2, Kyla Thierry, Timberlake, 1:50.81. 800 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 2:28.50. 2, Izabella Cornell, Timberlake, 2:42.17. 1,600 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 5:28.78. 2, Izabella Cornell, Timberlake, 6:12.87. 3,200 — 1, Lacey Medina, Kellogg, 13:13.32. 2, Hailey Johnson, Timberlake, 13:25.32.

100 hurdles — 1, Jozee MacArthur, Timberlake, 17.96. 2, Dakota Caudle, Timberlake, 18.01. 300 hurdles — 1, Jozee MacArthur, Timberlake, 52.23. 2, Dakota Caudle, Timberlake, 55.52. 4x100 relay — 1, Timberlake (Parker Wall, Sage Gervais, Reese Yerian, Nacree Kyllonen), 52.78. 2, Cd’A Charter, 56.77.

4x200 relay — 1, Timberlake (Parker Wall, Talize Anderson, Sage Gervais, Reese Yerian), 1:52.57. 4x400 relay — 1, Timberlake (Jozee MacArthur, Talize Anderson, Parker Wall, Sage Gervais), 4:38.58. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Sydney Garn, Jessalyn Adams, Alexa Sheppard, McKenna Kozeluh), 2:06.79. 2, Timberlake, 2:08.37.

Shot put — 1, Haylee Potts, Kellogg, 34-8 ½. 2, Kay Reed, Kellogg, 32-5 ½. Discus — 1, Kay Reed, Kellogg, 113-11. 2, Haylee Potts, Kellogg, 75-8. High jump — 1, McKennah Kronenberg, Timberlake, 4-8. 2, Lilly Sawyer, Kellogg, 4-4. Pole vault — 1, Ember Techau, Timberlake, 6-6. 2, Dakota Caudle, Timberlake, 6-6. Long jump — 1, Sydney Garn, Cd’A Charter, 14-8. 2, Madison Miller, Timberlake, 13-2 ¾. Triple jump — 1, Sydney Garn, Cd’A Charter, 31-11 ¾. 2, Julia Peppin, Cd’A Charter, 28-6 ¾.

KELLOGG, WALLACE, MULLAN TRACK

April 9

HARRISON FLATS — The Post Falls girls swept in the relays, capturing the Kootenai Invitational title with 252 points.

St. Maries won the boys meet with 244 points.

BOYS TEAM SCORES — 1, St. Maries 244. 2, Kootenai 175. 3, Kellogg 140. 4, Post Falls 138. 5, Mullan 127. 6, Potlatch 124. 7, Coeur d’Alene 78. 8, Wallace 36. 9, Lakeside 14.

100 — 1, Wyatt Johnson, Potlatch, 11.58. 2, Alexzander Raudebaugh, Coeur d’Alene, 11.81. 3, Kofi Appiah, Mullan, 12.37. 200 — 1, Wyatt Johnson, Potlatch, 24.53. 2, Kofi Appiah, Mullan, 25.90. 3, Carter McGann, Kootenai, 25.93. 400 — 1, Gerard Dittman, St. Maries, 58.39. 2, Stuart Larson, Potlatch, 1:00.38. 3, Jackson Stepro, Kellogg, 1:00.83. 800 — 1, Aydin Hasz, Wallace, 2:13.46. 2, Noah Wells, Post Falls, 2:35.27. 3, Boston Hutchens, Post Falls, 2:38.70. 1,600 — 1, Makai Peak, Kellogg, 5:03.38. 2, Aydin Hasz, Wallace, 5:05.36. 3, Noah Wells, Post Falls, 5:52.02. 3,200 — 1, Makai Peak, Kellogg, 10:52.17. 2, Nolan Harju, Kellogg, 12:24.61. 3, Simon Hodges, Kootenai, 12:26.

110 hurdles — 1, Hayden Defoort, Kootenai, 21.31. 300 hurdles — 1, Carter McGann, Kootenai, 50.72. 2, Hayden Defoort, Kootenai, 51.47. 3, Garett Mueller, St. Maries, 52.61. 4x100 relay — 1, Post Falls (Isaiah Bearshield, Tallan McCracken, Hunter Thorsen, Gio Carlino), 49.55. 2, Kootenai, 50.43. 3, St. Maries, 50.50. 4x200 relay — 1, Post Falls (Isaiah Bearshield, Hunter Thorsen, Darrion Cannon, Tallan McCracken), 1:43.29. 4x400 relay — 1, St. Maries (Scott Sotin, Brennan Green, Daniel Harris, Ben Martin), 5:01.94. Sprint medley — 1, Post Falls (Hunter Thorsen, Levi Gardiner, Darrion Cannon, Bentley Ubert), 4:35.40. 2, St. Maries, 4:37.89.

Shot put — 1, Levi Carnahan, Potlatch, 41-6 ½. 2, Scott Sotin, St. Maries, 37-5. 3, Logan Amos, Potlatch, 37-1 ¾. Discus — 1, Luke Trogden, Mullan, 125-7 ½. 2, Logan Amos, Potlatch, 122-1 ½. 3, Alexzander Lambson, Coeur d’Alene, 121-4 ½. High jump — 1, Clark Mathis, Kellogg, 5-4. 2, Fredrick Plante, St. Maries, 5-0. 2, Maxwell Riley, Coeur d’Alene, 5-0. Pole vault — 1, Carter McGann, Kootenai, 10-0. 2, Garett Mueller, St. Maries, 9-6. 3, Ben Martin, St. Maries, 8-0. Long jump — 1, Brady McGann, Kootenai, 18-3 ½. 2, Wyatt Johnson, Potlatch, 18-1. 3, Alex Trogden, Mullan, 15-6. Triple jump — 1, Caleb Fraser, Coeur d’Alene, 39-4. 2, Brady McGann, Kootenai, 36-3 ¾. 3, Fredrick Plante, St. Maries, 33-11 ¾.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Post Falls 252. 2, St. Maries 182. 3, Coeur d’Alene 174. 4, Kellogg 155. 5, Potlatch 118. 6, Wallace 92. 7, Kootenai 63. 8, Mullan 54.

100 — 1, Riley Smith, Post Falls, 14.31. 2, Roxann Smith, Post Falls, 14.48. 3, Valerie Streeter, Post Falls, 14.56. 200 — 1, Dakota Langevin, Post Falls, 30.92. 2, Hailee Bush, Post Falls, 31.10. 3, Allison Dundas, St. Maries, 31.12. 400 — 1, Rebecca Cerruti, Potlatch, 1:13.61. 2, Dani Howard, Potlatch, 1:16.11. 3, Allison Dundas, St. Maries, 1:16.13. 800 — 1, Gracie Averill, Coeur d’Alene, 2:41.86. 2, Kayla Hasz, Wallace, 2:53.64. 3, Chloe Thomas, Post Falls, 2:54.77. 1,600 — 1, Lacey Medina, Kellogg, 6:29.26. 2, Kayla Hasz, Wallace, 6:42.01. 3, Britton Tunnell, Potlatch, 6:59.53. 3,200 — 1, Lacey Medina, Kellogg, 13:27. 2, Leilani Ibarra, Post Falls, 15:55. 3, Madelynn Johnson, St. Maries, 17:23.

100 hurdles — 1, Sage Pederson, Coeur d’Alene, 18.87. 2, Kynadee Gilmore, Wallace, 20.57. 3, Kendra Scott, Post Falls, 21.82. 300 hurdles — 1, Ellie Lowman, Mullan, 1:04.43. 2, Kara Stahle, Mullan, 1:14.26. 4x100 relay — 1, Post Falls (Roxann Smith, Clarity Fisher, Zoe Pommerening, Valerie Streeter), 56.55. 2, Kellogg, 1:01.98. 3, Potlatch, 1:04.49. 4x200 relay — 1, Post Falls (Dakota Langevin, Clarity Fisher, Zoe Pommerening, Valerie Streeter), 1:59.03. 4x400 relay — 1, Post Falls (Hailee Bush, Lindsey Davis, Dakota Langevin, Valerie Streeter), 5:16.42. 2, St. Maries, 6:02.35. Sprint medley — 1, Post Falls (Clarity Fisher, Riley Smith, Roxann Smith, Lindsey Davis), 2:10.08.

Shot put — 1, Kay Reed, Kellogg, 34-11. 2, Haylee Potts, Kellogg, 33-5 ¾. 3, Lily Phenicie, Coeur d’Alene, 31-10 ½. Discus — 1, Lily Phenicie, Coeur d’Alene, 114-3. 2, Kay Reed, Kellogg, 109-3. 3, Jacklin Linnemeyer, St. Maries, 105-9 ½. High jump — 1, Sarah Spence, St. Maries, 4-6. 2, Jamie Mueller, St. Maries, 4-4. 3, Lilly Sawyer, Kellogg, 4-4. Pole vault — 1, Kenzie Thompson, Coeur d’Alene, 8-6. 2, Angela Maiani, Coeur d’Alene, 7-0. 3, Abby Tiller, Kootenai, 6-6. Long jump — 1, Sally Gatten, Coeur d’Alene, 13-7. 2, Ellie Lowman, Mullan, 12-9. 3, Britany Phillips, Wallace, 12-7. Triple jump — 1, Britany Phillips, Wallace, 28-9. 2, Sally Gatten, Coeur d’Alene, 27-11. 3, Mahalia Loucks, Kootenai, 25-7.