Silver Valley sports recap: April 22-28

Print Article

Kellogg Golf

BLANCHARD — Kellogg’s Taylor Bush (79) and Kat Rauenhorst (87) earned medalist honors at an Intermountain League match on April 23 at StoneRidge Golf Course.

The match, previously scheduled for Twin Lakes Village, was moved due to snow on the course.

“The weather cooperated again, and under overcast skies and gusty winds we went to work,” coach Simon Miller said. “Putting was definitely a challenge for everyone, as the Stoneridge greens took some substantial winter abuse, making them incredibly inconsistent and tough to read, but this can be expected in early season conditions.”

Miller was thrilled with how his balanced girls team played despite the tough conditions.

“Kat Rauenhorst fought off some mid round frustrations and errant shots to still manage a couple birdies on her way to an 87, good enough for first place, once again,” Miller said. “Freshman Alyssa Milliron battled through some illness, on her way to a career best 97, good enough for a second place finish.”

Kellogg won both team titles, followed by Timberlake.

BOYS MEDALIST — Taylor Bush, Kellogg, 79.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 349. 2, Timberlake 407. 3, Priest River 417.Bonners Ferry, incomplete team.

KELLOGG — Taylor Bush 79, Archie Rauenhorst 95, Graden Nearing 91, Griffey Doerschel 102, Robby Bublitz 84.

TIMBERLAKE — Wyatt Dickenson 94, Mason Zollinger 111, Dawson Hunt 98, Chris Conrath 104, Brayden Coleman 130.

PRIEST RIVER — Kameron Salesky 96, Ben Zapfe 96, Bowen Fegert 104, Brady O’Brien 123, Shane Garner 121.

BONNERS FERRY — Michael Youngwirth 130, Justin Robinson 140, Evan Nesbitt 117.

GIRLS MEDALIST — Kat Rauenhorst, Kellogg, 87.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 420. 2, Timberlake 435. 3, Priest River 473. Bonners Ferry, incomplete team.

KELLOGG — Kat Rauenhorst 87, Emma Bristow 101, Alyssa Milliron 97, Gracie Miller 135.

TIMBERLAKE — Izzy Hilliard 103, Hannah Mendenhall 99, Brooke Jessen 110, Emma Torr 123, Madelyn Hunter 132.

PRIEST RIVER — Maddy Rusho 112, Olivia Hoepfer 109, Amy Flack 125, Heather Pounds 127.

BONNERS FERRY — Hailey Chouinard 118.

PRIEST RIVER — Kellogg’s Taylor Bush and Kat Rauenhorst claimed medalist honors in the fourth and final Intermountain League match at The Ranch Club on Thursday, April 25.

Bush shot a 5-over 71 to pace Kellogg to the team title. Rauenhorst shot a 10-over 82 as Kellogg edged Timberlake by eight strokes for the girls team title.

BOYS MEDALIST — Taylor Bush, Kellogg, 71.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 310. 2, Timberlake 366. 3, Priest River 369. Bonners Ferry, incomplete team.

KELLOGG — Taylor Bush 71, Robbie Bublitz 84, Graden Nearing 80, Archie Rauenhorst 75, Griffey Doerschel 85.

TIMBERLAKE — Wyatt Dickinson 94, Mason Zollinger 90, Dawson Hunt 91, Chris Conrath 91, Brayden Coleman 113.

PRIEST RIVER — Kameron Salesky 83, Ben Zapfe 90, Bowen Fegert 91, Brady O’Brien 113, Shane Garner 105.

BONNERS FERRY — Evan Nesbitt 112, Ian Beazer 115, Justin Robinson 126.

GIRLS MEDALIST — Kat Rauenhorst, Kellogg, 82.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 403. 2, Timberlake 411. Priest River, Bonners Ferry, incomplete teams.

KELLOGG — Kat Rauenhorst 82, Emma Bristow 92, Alyssa Milliron 110, Gracie Miller 119, Jezzy Hall 121.

TIMBERLAKE — Hannah Mendenhall 94, Izzy Hilliard 94, Brooke Jessen 105, Emma Torr 118, Madelyn Hunter 124.

PRIEST RIVER — Maddy Rusho 101, Amy Flack 117, Heather Poind 112.

BONNERS FERRY — No participants.

Wallace/Mullan Golf

ST. MARIES — St. Maries’ boys topped Lakeside by 32 strokes, and the Lakeside girls defeated St. Maries by 16 shots at the St. Maries Invitational on April 23 at St. Maries Golf Course.

Clark Fork did not have enough players to post a team score, but did produce both medalists — Cole Reuter with a 78, and Brooke Stevens with a 91.

Wallace’s Josh Allen took second with an 83.

BOYS TEAM SCORES — 1, St. Maries 361. 2, Lakeside 393. 3, Wallace 406. 4, Genesis Prep 410. 5, Orofino 412. 6, Mullan 470.

MEDALIST — Cole Reuter, Clark Fork, 78.

ST. MARIES — Kadin Olson 84, Grant Peet 89, Eric Porter 88, Cooper Daniels 100, Trace Boller 123.

LAKESIDE — Emmitt White 88, Kenyon Spotted Horse 94, Talon Twoteeth 107, Jasper Abuan 111, Tucker Sanchez 104.

WALLACE — Josh Allen 83, Thomas Southard 106, Logan Hull 96, Gary Gunderson 124, Isaac Gillivray 121.

GENESIS PREP — Jacob Schultz 84, Sean Murrin 112, Eli Gonzales 105, Caleb Schroeder 111, Justin Schultz 110.

OROFINO — Austin Kelso 92, I.J. Ilagen 88, Hayden Zywina 106, Mark Gamero 126.

MULLAN — Luke Trogden 108, Sam Hess 112, Devon Riley 131, Chandler Holling 119.

CLARK FORK — Cole Reuter 78, Carter Sanroman 123, Jordan Dick 114.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Lakeside 391. 2, St. Maries 407. 3, Genesis Prep 469.

MEDALIST — 1, Brooke Stevens, Clark Fork, 91.

LAKESIDE — Alyssa SiJohn 94, Tommia Pakootas 96, Suzzana Pakootas 106, Brooklyn Marchand 95, Katannah Marchand 131.

ST. MARIES — Macie Rimel 95, Tabitha Boller 92, Jaden Martin 98, Trista Janssen 118, Hope Aasgaard 118.

GENESIS PREP — Rachel Schroeder 119, Emily Martinez 125, Yunji Kim 119, Morgan Bae 113, Brea McLeod 118.

CLARK FORK — Tessa Sutton 106.

OROFINO — Casey Burke 125, Alli Gunter 133, Alana Fugate 135.

Wallace Track and Field

SILVERTON — St. Maries claimed team titles at the Wallace North Star League meet, held Wednesday, April 24, at the Sather Field Athletic Complex.

Local winners included Wallace’s Colton Pentland (110 and 300 hurdles), Mullan’s Riley Trogden in the long jump, Wallace’s Maggie Howard in the shot put, and the Wallace girls’ 4x100 relay team of Hannah Garitone, Kendall Lohr, Catie Sheppard and Sarah Johnson.

BOYS TEAM SCORES — 1, St. Maries 181. 2, Kootenai 73. 3, Wallace 56. 4, Lakeside 31. 5, Mullan 29. 6, Clark Fork 2.

100 — 1, Chance Baird, St. Maries, 13.08. 2, Riley Trogden, Mullan, 13.23. 3, George Dundas, St. Maries, 13.24.

200 — 1, Wesley Rice, St. Maries, 25.22. 2, Kolby Moore, St. Maries, 25.71. 3, Riley Trogden, Mullan, 26.77.

400 — 1, Wesley Rice, St. Maries, 56.54. 2, Ian Dittman, St. Maries, 58.76. 3, Alex Field, Wallace, 1:02.28.

800 — 1, Jacob Brewster, Kootenai, 2:34.87. 2, James Plante, St. Maries, 3:19.02. 3, Ryan Osier, St. Maries, 3:38.40.

1,600 — 1, Jacob Brewster, Kootenai, 5:52.18. 2, Josh Lewis, Wallace, 6:42.93. 3, James Plante, St. Maries, 7:23.62.

3,200 — 1, James Plante, St. Maries, 15:07.79.

110 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 17.13.

300 hurdles — 1, Colton Pentland, Wallace, 47.14. 2, Sauloman Moushey, St. Maries, 56.74.

4x100 relay — 1, St. Maries (James Plante, Nathan Martin, Ryan Osier, Elwood McNutt), 1:04.20. 2, St. Maries, 1:05.10.

4x200 relay — 1, St. Maries (Ian Dittman, George Dundas, Sauloman Moushey, Chance Baird), 1:52.74.

Shot put — 1, Chase Phillips, St. Maries, 36-1. 2, Paul Sperber, Lakeside, 31-6 1/2. 3, Vincent Gitto, Lakeside, 30-1 1/2.

Discus — 1, Garrett Renner, Kootenai, 102-0. 2, Chance Baird, St. Maries, 87-3. 3, Vincent Gitto, Lakeside, 84-1.

High jump — 1, Wesley Rice, St. Maries, 5-8. 2, Garrett Renner, Kootenai, 5-4. 3, Elan Rivandeneira, Kootenai, 5-0.

Long jump — 1, Riley Trogden, Mullan, 16-9. 2, Wesley Rice, St. Maries, 15-9.

Triple jump — 1, Garrett Renner, Kootenai, 40-2 3/4. 2, George Dundas, St. Maries, 33-2.

GIRLS TEAM SCORES — 1, St. Maries 144. 2, Wallace 90. 3, Clark Fork 59. 4, Lakeside 40. 5, Stillwater Christian 32. 6, Mullan 20. 7, Kootenai 17.

100 — 1, Mabelle Hartman, Stillwater Christian, 13.45. 2, Sara Hathaway, Clark Fork, 14.08. 3, Clare Keough, St. Maries, 14.12.

200 — 1, Autumn Haller, Clark Fork, 28.96. 2, Clare Keough, St. Maries, 30.07. 3, Sarah Johnson, Wallace, 30.80.

400 — 1, Aleeya Derlatka, Stillwater Christian, 1:06.81. 2, Hannah Garitone, Wallace, 1:08.18.

800 — 1, Elizabeth Buckner, Stillwater Christian, 2:49.81. 2, Kali Davis, Wallace, 3:08.49. 3, Krystin Szliasi, St. Maries, 3:13.46.

1,600 — 1, Bethani Anderson, St. Maries, 7:41.47. 2, Krystin Szilasi, St. Maries, 8:46.45.

3,200 — 1, Krystin Szilasi, St. Maries, 16:38.11. 2, Emma Daniels, Lakeside, 21:02.48.

100 hurdles — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 17.31. 2, Kendall Lohr, Wallace, 19.73. 3, Autumn Haller, Clark Fork, 20.15.

300 hurdles — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 52.37. 2, Aubree Osier, St. Maries, 57.92. 3, Kendall Lohr, Wallace, 1:01.51.

4x100 relay — 1, Wallace (Hannah Garitone, Kendall Lohr, Catie Sheppard, Sarah Johnson), 55.99. 2, St. Maries, 1:08.97.

Shot put — 1, Maggie Howard, Wallace, 33-1. 2, Abby Tiller, Kootenai, 30-3. 3, Kamryn Hendrickx, Lakeside, 29-0.

Discus — 1, Madison Sotin, St. Maries, 111-9. 2, Maggie Howard, Wallace, 102-7. 3, Talowa Fallingwater, Mullan, 96-6 1/2.

High jump — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 4-10. 2, Clare Keough, St. Maries, 4-10. 3, Glory Olson, Lakeside, 4-8.

Long jump — 1, Clare Keough, St. Maries, 14-3. 2, Talowna Fallingwater, Mullan, 12-9. 3, Glory Olson, Lakeside, 12-6 1/2.

Triple jump — 1, Aubree Osier, St. Maries, 30-5. 2, Catie Shepperd, Wallace, 27-1.

Kellogg Softball

Timberlake 27-29, Kellogg 1-2

KELLOGG — Ashlyn Mallet hit three homers and drove in 11 runs in the first game, and the visiting Tigers swept the Wildcats in Intermountain League play on Thursday, April 25, at Kellogg Middle School.

Mallet finished the day 8 for 9 with four homers, four doubles and 15 RBIs for Timberlake (12-1, 10-0 IML), which clinched a tie for the league title.

“She just hit well all day; she’s just seeing the ball real well,” Timberlake coach Casi Lupinacci said. “She’s just crushing the ball.”

Freshman Lily Carhart hit her first home run ever — a grand slam — in the second game. Carhart went 4 for 5 with seven RBIs and three runs scored in the nightcap, and Kyndal Lindley was 5 for 6 with seven RBIs and four runs scored.

Becca Malloy went 5 for 5 with six RBIs and four runs scored for the Tigers in the first game.

“They adjusted really well to the pitching,” Lupinacci said. “We didn’t hit as well the first time we played them, but we made some adjustments.”

Timberlake travels to second-place Priest River on Tuesday for a doubleheader to wrap up the league season.

FIRST GAME

T’lake (13)1 (10)3 — 27 23 0

Kellogg 01 00 — 1 6 2

Becca Malloy and Maddy Salois; I. Therrian and P. Rainio.

HITS: TL — L. Carhart, Howard 3, B. Carhart 2, Malloy 5, Lindley 3, Mallet 4, Salois, Jerome, Billingsley, Peterson 2. Kell — Rainio 2, Ross 2, Easley, M. Therrain. 2B — B. Carhart, Howard, Lindley 2, Mallet, Peterson, M. Therrain. HR — Mallet 3.

SECOND GAME

T’lake 479 72 — 29 26 3

Kellogg 110 00 — 2 8 3

Bernie Carhart and Lily Carhart; I. Therrian and P. Rainio.

HITS: TL — L. Carhart 4, B. Carhart 3, Malloy 3, Mallet 4, Lindley 5, Salois 2, Jerome, Kalar 2, Howard 2. Kell — Head, Rainio 2, Ross 2, Easley 2, Seatz. 2B — B. Carhart, L. Carhart, Howard, Jerome, Lindley 2, Mallet 3, Salois, Seatz, Rainio. HR — L. Carhart, Mallet.

Kellogg baseball

Timberlake 10-22 Kellogg 5-0

OSBURN — Kobe Harris and Ray Knerr drove in two runs each for Timberlake, which rallied with seven runs in the top of the seventh inning to beat the Wildcats in the first game of an Intermountain League doubleheader on Friday, April 26, at Morehouse Field, clinching the league title for the first time since 2014.

“We really didn’t come ready to play in that first game and it felt like we were still on the bus for the first six innings,” Timberlake coach Cameron Knigge said. “We came alive in the seventh, but hats off to Kellogg for competing. They did everything to beat us in the first game, and we didn’t come out ready to play.”

In the nightcap, Timberlake posted an 11-run first inning en route to a sweep.

FIRST GAME

T’lake 002 100 7 — 10 11 5

Kellogg 000 041 0 — 5 7 1

Jacob Hessing, Jacob James (5), Gage Benefield (6) and Louis Powell; Schultz, Bra. Hoffman (2), Bro. Hoffman (4), Jerome (7) and Frohlich. W — Benefield. L — Jerome.

HITS: TL — McDonald, Harris 3, Powell, James 2, Knerr, Larsen, Benefield, Jerome. Kell — Neubauer, Silva 3, Jerome, Cline, Frohlich. 2B — James, Powell.

SECOND GAME

T’lake (11)04 70 — 22 13 1

Kellogg 000 00 — 0 1 3

Game called after 5 innings due to 10-run rule.

Alex Drake and Louis Powell, Caleb Knight (3); Frohlich, Groves (1), Neubauer (4) and Cline. W — Drake. L — Frohlich.

HITS: TL — McDonald 2, Harris 2, Powell, Knerr 2, Larsen, Jerome, James 3, Drake 2. Kell — Groves. 2B — Harris, Knerr, McDonald 2, Powell.

Kellogg Track

SPIRIT LAKE — Timberlake’s Chase Gardom had wins in the high jump, triple jump and long jump, as well as a running a leg of a winning 4x400 relay as the Tigers claimed the boys team title at the Timberlake Invitational on Friday, April 26. Bonners Ferry claimed the girls team title.

BOYS TEAM SCORES — 1, Timberlake 155.75. 2, Sandpoint 131. 3, Priest River 86.5. 4, Coeur d’Alene Charter 68.5. 5, Deer Park 63. 6, Lake City 53. 7, Bonners Ferry 48.75. 8, Freeman 24. 9, St. Maries 15. 10, Wallace 14. 11, Kellogg 13.25. 12, St. John-Endicott-Lacrosse 10. 13, Kootenai 9. 14, Newport 3.25.

100 — 1, Teagun Holycross, Priest River, 11.28. 2, Braden Kappen, Sandpoint, 11.62. 3, Joey Follini, Timberlake, 11.78.

200 — 1, Teagun Holycross, Priest River, 23.19. 2, Stephen Crupper, Cd’A Charter, 23.22. 3, Corvin Cogley, Freeman, 23.62.

400 — 1, Stephen Crupper, Cd’A Charter, 53.71. 2, Christian Weber, Lake City, 54.44. 3, Wesley Rice, St. Maries, 54.54.

800 — 1, Seth Graham, Sandpoint, 2:03.28. 2, Daniel Pahl, Timberlake, 2:05.84. 3, Jacob Baker, Lake City, 2:05.94.

1,600 — 1, Nikolai Braedt, Sandpoint, 4:35.06. 2, Logan Hunt, Timberlake, 4:44.57. 3, Ephraim Weisz, Sandpoint, 4:51.31.

3,200 — 1, Logan Hunt, Timberlake, 9:52.24. 2, Brady Nelsen, Sandpoint, 10:21.47. 3, Logan Davis, Cd’A Charter, 10:45.56.

110 hurdles — 1, Jarod Peach, Deer Park, 16.87. 2, Dylan Kluss, Timberlake, 16.92. 3, Colton Pentland, Wallace, 17.40.

300 hurdles — 1, Teagun Holycross, Priest River, 43.77. 2, Colton Pentland, Wallace, 45.50. 3, Tyler McNamee, Sandpoint, 46.07.

4x100 relay — 1, Cd’A Charter (Jordan Gallegos, Stephen Crupper, Dennis Klein, Matt Streeter), 45.44. 2, Timberlake, 45.94. 3, Deer Park, 45.99.

4x200 relay — 1, Cd’A Charter (Jordan Gallegos, Dennis Klein, Stephen Crupper, Matt Streeter), 1:33.08. 2, Timberlake, 1:35.78. 3, Bonners Ferry, 1:36.60.

4x400 relay — 1, Timberlake (Ian Gardom, Daniel Pahl, Christian Riley, Chase Gardom), 3:33.98. 2, Sandpoint, 3:44.17. 3, Bonners Ferry, 3:46.69.

Sprint medley — 1, Timberlake (Josh Yanez, Dylan Kluss, Zach Yetter, Daniel Pahl), 3:54.09. 2, Deer Park, 3:57.96. 3, Cd’A Charter, 4:04.22.

Shot put — 1, Colby Poe, Priest River, 53-9 1/2. 2, Brandon Casey, Sandpoint, 45-0 1/2. 3, Jeremy McLemore, Timberlake, 44-1 1/2.

Discus — 1, Colby Poe, Priest River, 147-8. 2, Jeremy McLemore, Timberlake, 144-5. 3, Brandon Casey, Sandpoint, 139-10.

High jump — 1, Chase Gardom, Timberlake, 5-10. 2, Daniel Watts, Freeman, 5-8. 3, Jake Jelinek, Bonners Ferry, 5-8.

Pole vault — 1, Quenton Swett, Deer Park, 12-6. 2, Jake Ryan, Sandpoint, 11-6. 3, Aeden Carpenter, Bonners Ferry, 10-6.

Long jump — 1, Chase Gardom, Timberlake, 22-0. 2, Braden Kappen, Sandpoint, 20-1 1/4. 3, Christian Niemela, Sandpoint, 19-9.

Triple jump — 1, Chase Gardom, Timberlake, 44-7. 2, Cameron Parkes, Priest River, 39-10 1/2. 3, Garrett Renner, Kootenai, 39-10 1/4.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 129. 2, Timberlake 115.5. 3, Sandpoint 81.5. 4, Deer Park 66. 5, Coeur d’Alene Charter 55. 6 (tie), Freeman, Kellogg 43. 8, St. Maries 33.75. 9, St. John-Endicott-Lacrosse 31. 10, Lake City 28. 11, Clark Fork 17.5. 12, Wallace 16. 13, Lakeside 10.5. 14, Priest River 9.5. 15, Newport 6.75. 16, Kootenai 6.

100 — 1, Jeana Craven, Timberlake, 13.31. 2, Hannah Flaig, Freeman, 13.34. 3, Madison Quigley, Lake City, 13.53.

200 — 1, Reese Yerian, Timberlake, 27.70. 2, Jeana Craven, Timberlake, 28.05. 3, Valerie Wickboldt, Sandpoint, 28.47.

400 — 1, Emmaline Pinkerton, Bonners Ferry, 1:03.45. 2, Camille Ussher, Bonners Ferry, 1:03.96. 3, Sage Gervais, Timberlake, 1:04.13.

800 — 1, Josie Yovichin, Cd’A Charter, 2:24.63. 2, Libby Michael, Deer Park, 2:26.36. 3, Chloe Kupper, Bonners Ferry, 2:33.87.

1,600 — 1, Adele Schick, Deer Park, 5:43.62. 2, Abigail Gorton, Bonners Ferry, 5:47.44. 3, Chloe Braedt, Sandpoint, 5:51.34.

3,200 — 1, Abigail Gorton, Bonners Ferry, 12:17.01. 2, Adele Schick, Deer Park, 12:25.52. 3, Chloe Braedt, Sandpoint, 12:39.25.

100 hurdles — 1, Savannah Caudle, Timberlake, 17.14. 2, Paige Davidson, Sandpoint, 17.24. 3, Sara Hathaway, Clark Fork, 17.28.

300 hurdles — 1, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 48.45. 2, Savannah Caudle, Timberlake, 48.46. 3, Trysta Mitchell, Timberlake, 53.88.

4x100 relay — 1, Timberlake (Reese Yerian, Savannah Caudle, Parker Wall, Jeana Craven), 51.32. 2, Freeman, 53.54. 3, Sandpoint, 54.05.

4x200 relay — 1, Timberlake (Reese Yarian, Sage Gervais, Parker Wall, Jeana Craven), 1:51.29. 2, Bonners Ferry, 1:53.69. 3, Freeman, 1:55.56.

4x400 relay — 1, Cd’A Charter (Ava Shivers, Sarah Hines, Kiley Cutler, Josie Yovichin), 4:14.41. 2, Bonners Ferry, 4:23.32. 3, Timberlake, 4:26.96.

Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Sydney Garn, Julia Haag, Ava Shivers, Sarah Hines), 1:55.20. 2, Timberlake, 2:03.22. 3, Kellogg, 2:05.68.

Shot put — 1, Victoria Rae, Bonners Ferry, 39-3. 2, Blayre Jeffs, Timberlake, 35-7 1/2. 3, Maggie Howard, Wallace, 32-9.

Discus — 1, Victoria Rae, Bonners Ferry, 125-7. 2, Avery Ackerman, Deer Park, 123-11. 3, Maggie Howard, Wallace, 119-5.

High jump — 1, Clare Keough, St. Maries, 4-10. 2, Calyssa Graves, Deer Park, 4-10. 3, Glory Olson, Lakeside, 4-8.

Pole vault — 1, Bethan Suchowski, St. Maries, 10-0. 2, Paige Davidson, Sandpoint, 10-0. 3, Calyssa Graves, Deer Park, 9-0.

Long jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 16-4 1/2. 2, Katelyn Tippett, Freeman, 16-0. 3, Calyssa Graves, Deer Park, 15-2 1/2.

Triple jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 33-8 1/2. 2, Hannah Flaig, Freeman, 32-9. 3, Ashlynn Archer, St. John-Endicott-Lacrosse, 32-5.

Print Article

Read More Sports

Xtreme Challenge takes over Silver Mountain

June 26, 2019 at 1:00 am | Shoshone News-Press KELLOGG — The 2019 Silver Mountain Xtreme Challenge lived up to its name this past weekend during the fourth installation of the race put on by Stix and Stones Offroad. Four hundred racers and more ...

Comments

Read More

Lady Miners putting in work early

June 22, 2019 at 1:00 am | Shoshone News-Press WALLACE — The Wallace Lady Miners Volleyball Team hosted their annual summer skills camp with the University of Idaho earlier this week. Vandal coach Brian Lamppa was there to run through several dr...

Comments

Read More

Golf tournament rakes in big money for KHS

June 18, 2019 at 2:17 pm | Shoshone News-Press PINEHURST — Kellogg High School’s Activities Department recently held its annual golf tournament fundraiser at Pinehurst Golf Course. The event is one of the main fundraisers for the department, whi...

Comments

Read More

Local lifter becomes World Champion

June 15, 2019 at 12:01 am | Shoshone News-Press Local powerlifter Robin Ray made the trip to Scandinavia earlier this month to compete in the IPF World Classic Powerlifting Championship in Helsingborg, Sweden. Ray came home with a different monik...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 752-1120
620 E Mullan Ave.
P.O. Box 589
Osburn, Idaho 83849

©2019 Shoshone News Press Terms of Use Privacy Policy
X