Monday, May 23, 2022
46.0°F

Silver Valley Sports Recap: April 18-24

| April 25, 2022 2:18 PM

KELLOGG GOLF

• April 20

POST FALLS — St. Maries senior Seth Swallows parred the 18th hole, the third hole of a three-player playoff, to capture medalist honors at the Genesis Prep Invitational at The Links Golf Club on Wednesday.

Swallows, who finished tied with a 77 against Freeman’s Ryan Russell and Clark Fork’s Cole Reuter, beat Russell, who bogeyed on the 18th. Reuter was eliminated on the second hole.

Hope Asgaard won girls medalist honors with an 89, leading the Lumberjacks to the girls team title.

Kellogg won the boys team title.

BOYS TEAM SCORES — 1, Kellogg 342. 2, Freeman 345. 3, Genesis Prep 362. 4, Timberlake 378. 5, St. Maries 382. 6, Lakeside 402. 7, Clark Fork 411.

MEDALIST — Seth Swallows, St. Maries, 77 (won on third playoff hole).

KELLOGG — Archie Rauenhorst 81, Griffey Doerschel 81, Easton Towne 94, Blake Coburn 90, Brodie Robinson 90.

GENESIS PREP — Gabe Missamore 90, Carson Rubert 88, CJ Elliott 91, Caleb Schroeder 93, Brayden McKinley 94.

TIMBERLAKE — Colton Mendenhall 85, Dawson Hunt 94, Payden Devore 98, Taylor Menti 101, Reese Kozlowski 115.

ST. MARIES — Seth Swallows 77, Corbin Scheer 98, Landon Warren 97, Lance Hamblin 110, Jerrett Brebner 119.

LAKESIDE — Tucker Sanchez 85, Beau Jones 90, Terrance Biles 97, Jonathan Sperber 130.

CLARK FORK — Cole Reuter 77, Carter Sanroman 101, Hudson McDaniel 110, Landon Pearson 123, Jacob Abbott 129.

GIRLS TEAM SCORES — 1, St. Maries 420. 2, Kellogg 429. 3, Genesis Prep 436. 4, Lakeside 440. 5, Freeman 505.

MEDALIST — Hope Asgaard, St.Maries, 89.

ST. MARIES — Hope Asgaard 89, Sami Sindt 105, Kianna Olson 115, Jaclynn Barden 111, Emmah Spooner 124.

KELLOGG — Alyssa Milliron 96, Jazzy Hall 105, Elliott Hei 124, Izzy Groves 111, Kaci Finlay 111.

GENESIS PREP — Chiara Lehman 110, Tabitha Douing 107, Kaitlyn Kelley 95, Sianna Williams 124, Summer Nelke 137.

LAKESIDE — Katannah Marchand 96, Dahyiitihi White 114, Destiny Lowley 132, Arianna Gorr 119, Kiona Allen 111.

• April 22

Priest River boys, Bonners Ferry girls win at IML tourney

PRIEST RIVER — Priest River’s Luke Butler and Kellogg’s Archie Rauenhort finished tied for medalist with 3-over-par 69s at an Intermountain League tournament at The Ranch Club. Bonners Ferry’s Braylyn Bayer was girls medalist with a 78.

Priest River won the boys team title and Bonners Ferry won the girls team title.

The next IML match is Thursday at The Links in Post Falls.

At the Ranch Club Par 66

BOYS TEAM SCORES — 1, Priest River 306. 2, Kellogg 315. 3, Timberlake 366. 4, Bonners Ferry 410.

MEDALIST — Archie Rauenhorst, Kellogg; Luke Butler, Priest River, 69.

PRIEST RIVER — Luke Butler 69, Kameron Salesky 75, Bowen Fegert 77, Jayce Yount 85, Hayden Stockton 94.

KELLOGG — Archie Rauenhorst 69, Griffey Doerschel 72, Easton Towne 97, Brodie Robinson 88, Ben Bristow 86.

TIMBERLAKE — Colton Mendenhall 82, Dawson Hunt 89, Payden Devore 98, Taylor Menti 100, Reese Kozlowski 97.

BONNERS FERRY — Tyson Tadlock 97, Eli Blackmore 100, Jack Pinkerton 107, Eli Newell 123, Riser Hanson 106.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 350. 2, Kellogg 406. 3, Timberlake 460. Priest River, incomplete team.

MEDALIST — Braylyn Bayer, Bonners Ferry, 78.

BONNERS FERRY — Braylyn Bayer 78, Avery Bayer 82, Cali Iacolucci 90, Mia Blackmore 100, Holly Alexander 128.

KELLOGG — Alyssa Milliron 89, Jezzy Hall 109, Gracie Miller 103, Elliott Hei 115, Izzy Groves 105.

TIMBERLAKE — Emma Torr 103, Avery VanGundy 116, Kirsten Edelblute 117, Tommi Olphie 143, Emma Jenson 124.

PRIEST RIVER — Brooklyn Best 118.

KELLOGG BASEBALL

• April 21

Kellogg 12 St. Maries 11

OSBURN — Austin Clapper singled to score Riply Luna with the winning run as the Wildcats beat the Lumberjacks in a nonleague game at Morehouse Field.

Luna struck out five in four innings as the Wildcats built a 7-0 lead after four innings. St. Maries took the lead in the top of the seventh 11-10.

“It was just a battle after the fifth inning,” Kellogg coach Nathan Whatcott said. “St. Maries never gave up and played with a lot of heart. They put their ace on the mound and we were able to get three hits off them and get out of there with a win. It was a great game.”

Dylan Larson had three hits and three RBIs for St. Maries.

Clapper finished with three RBIs for Kellogg.

St.Maries 000053 3 — 11 15 2

Kellogg 300403 2 — 12133

Shaun Hunter, Brock Anderson (5), Wyatt Holmes (7) and Tyler Olson, Dillon Holder (4); Riply Luna, Travis Eixenberger (5), Asher Goodner (7) and Luke Frohlich, Austin Clapper (4).

HITS: SM — Wicks 2, Anderson 2, Holmes, Larson 3, Olson 3, Holder, Renner, Abell, Villa.

Kell — R. Luna, Frohlich, Meredith, Eixenberger, Hoover 2, Whatcott 2, Rainio, K. Luna, Clapper. 2B — Anderson, Larson, Renner, Wicks, Hoover.

April 23

OSBURN — Wyatt Kitchin went 2 for 4 with three RBIs and a run scored for the Timberlake Tigers in a 13-3 win over the Kellogg Wildcats in the first game of an Intermountain League doubleheader at Morehouse Field on Saturday. In the nightcap, Luke Frohlich singled to score Brayden Hoffman with the winning run as the Wildcats rallied with three runs in the bottom of the seventh to win 8-7 and get the split.

Caden Robinett struck out 11 in 4 2/3 innings in the first game for Timberlake.

FIRST GAME

Timberlake 413110 3 — 13 13 0

Kellogg 010101 0 — 3 4 3

Caden Robinett, Grant Allaway (5) and Joseph Borges; Brayden Hoffman, Reed Whatcott (4), Austin Clapper (7) and Luke Frohlich.

HITS: TL — Wells, Lenz 2, Horn 2, Armes, Allaway 3, Kitchin 2, Gallimore 2. Kell — Rainio, Silva, Eixenberger, Whatcott. 2B — Eixenberger.

SECOND GAME

Timberlake 1001050 — 7 12 4

Kellogg 1010303 — 8 101

Wyatt Kitchin, Andrew Horn (7) and Joseph Borges; Travis Eixenberger, Asher Goodner (6) and Luke Frohlich.

HITS: TL — Wells 3, Robinett 2, Allaway 2, Borges 2, Kitchin 2, Gallimore. Kell — Rainio 2, Silva 2, Eixenberger 2, Whatcott, Frohlich 2, Clapper. 2B — Robinett, Eixenberger 2, Whatcott. 3B — Rainio.

KELLOGG SOFTBALL

April 23

Timberlake 18-29

Kellogg 1-2

KELLOGG — Tapanga Rojas homered in the first game and drove in eight runs on the day, and the visiting Tigers went yard six times in the Intermountain League sweep of the Wildcats at Kellogg Middle School.

Rojas hit a three-run homer in the second inning of the opener, and finished 4 for 5 with five RBIs and three runs scored for league-leading Timberlake. In the second game, she went 2 for 6 with three RBIs and two runs scored.

Ashley Grantham homered in each game for the Tigers. She had a three-run shot in the first game, and a two-run homer in the second game. Grantham finished 5 for 7 with seven RBIs and six runs scored on the day. Lily Carhart hit a three-run homer in the first game for Timberlake, and finished with three hits and seven RBIs on the day.

Logan Walsh hit a three-run homer in the second game for the Tigers, and finished 6 for 6 with four RBIs and nine runs scored.

“I can’t complain about our hitting,” Timberlake coach Casi Lupinacci said.

Casey Whaley struck out seven and scattered three hits in five innings in the opener for Timberlake, and Acacia Pecor fanned 12 and gave up four hits in five innings in the nightcap.

Walsh, a part-time catcher last season, has moved back behind the plate from third base after catcher Taylor Bentley suffered a bone bruise on her left ankle after getting hit by a pitch a week ago.

Lupinacci is optimistic Bentley will be back in the lineup in a week or so.

Kadyn Williams had two hits on the day for Kellogg, which is in second place in the four team IML.

FIRST GAME

Timberlake 09441 — 18 14 2

Kellogg 00010 — 1 35

Game called after 5 innings due to 10-run rule.

Casey Whaley and Logan Walsh; Macy Jerome and Brielle Hei.

HITS: TL — Carhart, Cameron, Walsh 3, Grantham 2, Kitchin, Rojas 4, Beardsall 2. Kell — Williams, Hinkelmann, Card. 2B — Rojas 2, Walsh. HR — Bardsall, Carhart, Grantham, Rojas.

SECOND GAME

Timberlake (11)85 23 — 29 20 0

Kellogg 200 00 — 2 4 7 Game called after 5 innings due to 10-run rule.

Acacia Pecor and Logan Walsh; Macy Jerome, Janiah Helkie (2) and Charlie McDaniel, Bella Heinrich (5).

HITS: TL — Carhart 2, Dykes 3, Walsh 3, Grantham 3, Kitchin, Rojas 2, Beardsall 2, Pecor, Cameron 2, Whaley. Kell — Williams, Jerome, Helkie, Sawyer. 2B — Rojas, Jerome. 3B — Carhart, Kitchin. HR — Grantham, Walsh.

KELLOGG/WALLACE TRACK

April 23

Sandpoint takes titles at Priest River invite

PRIEST RIVER — Sandpoint’s Rusty Lee notched wins in the 100, 400 and high jump to lead the Bulldogs to the boys team title at the Priest River Invitational at Priest River High.

Sandpoint won the boys title with 188.5 points, followed by Bonners Ferry with 120.5.

Sandpoint also won the girls title with 167.5 points.

BOYS TEAM SCORES — 1, Sandpoint 188.5. 2, Bonners Ferry 120.25. 3, Priest River 93. 4, Post Falls 90.5. 5, Cd’A Charter 38. 6, Timberlake 29.75. 7, Kellogg 24. 8, Clark Fork 23. 9 (tie), Newport, St. Maries 19. 11, Deer Park 15.5. 12, Wallace 14. 13, Kootenai 12.5. 14, Lakeside 6.

100 — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 11.49. 2, Luke McCorkle, Sandpoint, 11.59. 3, Keyan Strock, Sandpoint, 11.84. 200 — 1, Keyan Strock, Sandpoint, 24.01. 2, Trevor Pappas, Timberlake, 24.19. 3, Cobe Cameron, Post Falls, 24.25. 400 — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 52.63. 2, Keyan Strock, Sandpoint, 53.55. 3, Luke McCorkle, Sandpoint, 53.71. 800 — 1, Logan Davis, Cd’A Charter, 2:05.03. 2, Cameron Stewart, Post Falls, 2:06.06.

3, Sam Barnett, Clark Fork, 2:08.11. 1,600 — 1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 4:44.61. 2, Slate Fragoso, Sandpoint, 4:58.56. 3, Sam Barnett, Clark Fork, 4:59. 3,200 — 1, Ben Ricks, Sandpoint, 10:05.11. 2, Connor Alexander, Bonners Ferry, 10:18.01. 3, Makai Peak, Kellogg, 10:25.63.

110 hurdles — 1, Riley Petesch, Bonners Ferry, 17.31. 2, Jonah Mangis, Post Falls, 18.14. 3, Austin Wilson, Timberlake, 18.51. 300 hurdles — 1, Shane Gamber, Priest River, 41.83. 2, Izan Martinez, Cd’A Charter, 43.77. 3, Jimmie Isenberger, Priest River, 43.85. 4x100 relay — 1, Bonners Ferry (Tully Reinhardt, Dillon Mai, Noah Walker, Braeden Blackmore), 46.42. 2, Sandpoint, 46.83. 3, Priest River, 46.97. 4x200 relay — 1, Priest River (Shane Gamber, Jimmie Isenberger, Travis Matthews, Ethan Korff), 1:37.12. 2, Post Falls, 1:37.79. 3, Bonners Ferry, 1:37.95. 4x400 relay — 1, Post Falls (Cobe Cameron, Cameron Stewart, Darrion Cannon, Donovan Daniels), 3:44.42. 2, Priest River, 3:44.44. 3, Newport, 3:48.34. Sprint medley — 1, Post Falls (Isaiah Bearshield, Tallan McCracken, Cameron Stewart, Thomas Howard), 3:58.55. 2, Cd’A Charter, 4:03.07. 3, Wallace, 4:04.16.

Shot put — 1, Will Hurst, Sandpoint, 50-1 ¾. 2, Matyus McLain, Priest River, 42-8. 3, Dillon Mai, Bonners Ferry, 41-10. Discus — 1, Will Hurst, Sandpoint, 148-3. 2, Matyus McLain, Priest River, 134-5. 3, Alexzander Lambson, St. Maries, 125-0.

High jump — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 6-2. 2, Brad Tesky, Wallace, 5-10. 3, Braeden Blackmore, Bonners Ferry, 5-8. Pole vault — 1, Taylor Sanders, Post Falls, 13-0. 2, Slate Fragoso, Sandpoint, 12-6. 3, Klein Fragoso, Sandpoint, 10-6. Long jump — 1, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 18-8. 2, Carter Korff, Priest River, 18-5. 3, Brady McGann, Kootenai, 18-0 ½. Triple jump — 1, Levi Bonnell, Bonners Ferry, 39-2. 2, Riley Petesch, Bonners Ferry, 38-5. 3, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 37-11.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Sandpoint 167. 2, Bonners Ferry 137.5. 3, Post Falls 87. 4, Cd’A Charter 61. 5, Priest River 51. 6, Deer Park 49. 7, Kellogg 43.25. 8, St. Maries 27. 9, Timberlake 24. 10, Wallace 18. 11, Kootenai 5. 12, Clark Fork 3.25. 13, Newport 2.

100 — 1, Lauren Bonner, Deer Park, 13.37. 2, Maya Tucker, Deer Park, 13.90. 3, Anna Reinink, Sandpoint, 14.00. 200 — 1, Lauren Bonner, Deer Park, 27.02. 2, Valerie Streeter, Post Falls, 29.02. 3, Noah Roark, Sandpoint, 29.11. 400 — 1, Maren Davidson, Sandpoint, 1:03.84. 2, Anna Reinink, Sandpoint, 1:04.64. 3, Grace Rookey, Sandpoint, 1:04.80. 800 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 2:24.94. 2, Camille Ussher, Bonners Ferry, 2:28.92. 3, Ara Clark, Sandpoint, 2:33.85.

1,600 — 1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 5:26.66. 2, Alahna Lien, Post Falls, 5:52.20. 3, Maren Davidson, Sandpoint, 5:53.91. 3,200 — 1, Megan Oulman, Sandoint, 12:11.22. 2, Ara Clark, Sandpoint, 12:24.65. 3, Sydney Beckle, Bonners Ferry, 13:01.11.

100 hurdles — 1, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 17.47. 2, Sierra Petesch, Bonners Ferry, 18.79. 3, Emmaline Spyra, Cd’A Charter, 18.85. 300 hurdles — 1, Lily Richardson, Sandpoint, 52.41.

2, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 54.00. 3, Ripley McNab, Deer Park, 55.17. 4x100 relay — 1, Post Falls (Makenna Boni, Avonlea Hotine, Clarity Fisher, Valerie Streeter), 54.60. 2, Post Falls, 54.67. 3, Timberlake, 55.21. 4x200 relay — 1, Bonners Ferry (Mia Blackmore, Sydney Hinthorn, Camille Ussher, Morgan Burt), 1:53.98. 2, Post Falls, 1:56.08. 3, Priest River, 2:02.02. 4x400 relay — 1, Sandpoint (Payton Betz, Ara Clark, Grace Rookey, Maren Davidson), 4:29.59. 2, Bonners Ferry, 438.31. 3, Priest River, 4:56.50. Sprint medley — 1, Post Falls (Riley Smith, Hailee Bush, Dakota Longevin, Clarity Fisher), 2:03.76. 2, Kellogg, 2:06.02. 3, Deer Park, 2:06.07.

Shot put — 1, Haylee Potts, Kellogg, 36-2. 2, Kay Reed, Kellogg, 34-2. 3, Ivy Smith, Sandpoint, 33-8.

Discus — 1, Kay Reed, Kellogg, 124-2. 2, Jacklin Linnemeyer, St. Maries, 98-3 ¼. 3, Allyson Barton, Priest River, 96-3 ½. High jump — 1, Maggie Weaver, Bonners Ferry, 4-8. 2, Markynn Pluid, Bonners Ferry, 4-8. 3, Kylee Swoboda, Priest River, 4-4. Pole vault — 1, Erika Edmundson, Sandpoint, 10-0. 2, Devin McDaniel, Sandpoint, 9-6. 3, Morgan Burt, Bonners Ferry, 9-0. Long jump — 1, Ava Mazzilli, Sandpoint, 15-0 ½. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter, 14-11. 3, Lauren Bonner, Deer Park, 14-8 ½. Triple jump — 1, Sydney Garn, Cd’A Charter, 32-11. 2, Ava Mazzilli, Sandpoint, 30-4. 3, Brooke Petesch, Bonners Ferry, 29-8.