Wednesday, November 30, 2022
23.0°F

Silver Valley Sports Oct. 10 - 16

| October 18, 2022 1:00 AM

KELLOGG FOOTBALL

  • 10/14

Kellogg 50

Grangeville 12

KELLOGG –– Senior Riply Luna passed for 445 yards and six touchdowns and the Wildcats are now just one game away from clinching the Central Idaho League championship and a first-round bye in the 2A State playoffs.

It was senior night for the ‘Cats, who exercised some of their frustrations from back-to-back losses on the visiting Bulldogs.

Kolby Luna caught 13 passes for 252 yards and four scores, including a dazzling Randy Moss-like grab over a Grangeville defender before walking into the endzone.

The Wildcats (5-3, 3-0) have clinched a spot in the playoffs, but a win this week at Priest River will officially give them the CIL championship and a first-round bye.

Even with the potential bye, the Wildcats will likely need help from other 2A teams if they want to host a playoff game.

The Wildcats will take on the Spartans this Friday at 7 p.m. at Priest River-Lamana High School, the JV will play a two-quarter scrimmage prior to the varsity game.

WALLACE FOOTBALL

10/14

Clark Fork 64

Wallace 26

WALLACE –– For the second time this season the Wallace Miners put up a respectable fight against the Wampus Cats, but for the second time this year, it simply wasn’t enough.

With the win, Clark Fork officially clinched second place in the North Star League and the league’s second bid to the 1A DII Playoffs, which will be played at Clark Fork.

For Wallace, they still have some bragging rights on the line this week when they travel to Mullan for a rematch against the Tigers.

That game will begin at 3 p.m. at John Drager Field.

MULLAN FOOTBALL

  • 10/14

Mullan/St. Regis JV 58

Kootenai 6

HARRISON FLATS — The Tigers JV returned the opening kickoff for a touchdown en route to a win over the Warriors.

Freshman quarterback Riley Ausman scored on a 60-yard touchdown run for Kootenai in the first quarter. “We had to put kids in positions that they didn’t know and had some kids out this week due to injury,” Kootenai coach Jake Pfeiffer said. “Mullan/St. Regis was able to run the ball really well on us. But the guys are fighting and we’re going to try to finish strong next week.”

Caleb Park scored on a 44-yard touchdown run for Mullan/St. Regis, which hosts Wallace next Friday.

MULLAN VOLLEYBALL

  • 10/13

Lakeside d. Mullan

PLUMMER — Arianna Havier-Gorr had six kills and 22 digs as the host Knights beat the Tigers 25-20, 25-10, 25-16 in nonleague play at Ron Miller Court.

Tylah Lambert had six kills, eight aces and 12 assists for Lakeside (4-8). Martina Rivera had six kills, 11 assists and two aces, Destiny Matt two kills, five blocks and three aces.

Lakeside will play Genesis Prep on Tuesday at 7 p.m. at North Idaho College in the semifinals of the 1A Division I District 1 tournament.

Mullan (5-7) will face Kootenai on Tuesday at 5:30 p.m. at NIC in the semifinals of the 1A Division II District 1 tourney.

KELLOGG VOLLEYBALL

  • 10/11

Sandpoint d. Kellogg

SANDPOINT — Maddie Cheney had 11 kills, 12 digs and two aces for the visiting Wildcats in the 25-17, 27-25, 25-21 nonleague loss to the Bulldogs at Les Rogers Court.

Abby Neff had 18 assists, three blocks and two aces for Kellogg (9-6). Macy Jerome had 12 digs, Avery Little two aces for the Wildcats.

“We played really well,” Kellogg coach Stephanie Batchelder said. “We needed to fix our serve-receive (after the first game), and the second and third game we fixed our serve-receive, which was helpful.”

  • 10/13

Moscow d. Kellogg

KELLOGG — Maddie Cheney had 12 kills and two aces for the Wildcats in a 25-14, 25-17, 25-13 loss to the Bears at Andrews Gymnasium.

“We were right in it and then got stuck in a rotation and couldn’t get out of it,” Kellogg coach Stephanie Batchelder said. “But we played well overall, but just couldn’t battle out of it.”

Abby Neff had 19 assists, Brielle Hei eight digs, Macy Jerome eight digs and Emily Coe two blocks for Kellogg (10-8), which opens the 2A District 1-2 tournament on Monday at Genesee High. The Wildcats will be the second seed, facing third-seeded Orofino at 6 p.m.

WALLACE VOLLEYBALL

  • 10/13

WALLACE — Tia Hendrick had seven aces and 13 digs as the Wallace Miners beat the Genesis Prep Jaguars 25-16, 25-19, 20-25, 25-16 on Thursday night at Kirby Krulitz Court to claim the top seed to next week’s 1A Division I District 1 tournament.

Wallace (9-6, 3-1 Scenic Idaho Conference) and Genesis Prep (9-4, 3-1) tied for the league title, but earned the tiebreaker based on more sets won in their two head-tohead meetings. Genesis Prep won in five sets over Wallace earlier this season in Post Falls.

Megan Hull had 17 assists, Savannah Smith nine kills, Bethany Phillips four blocks for Wallace.

Genesis Prep will play Lakeside on Tuesday at 7 p.m. at North Idaho College in the loser-out semifinal of the district tournament. Wallace will play the winner on Thursday at 7 at NIC.

WALLACE SWIMMING

  • 10/15

COEUR d’ALENE — Sandpoint senior Caleb Norling notched wins in the 200-yard freestyle as well as the 100 freestyle in a competition featuring Wallace, Timberlake and Post Falls at the Kroc Center.

Sandpoint’s Emily Ballard had wins in the 50 freestyle and 100 freestyle.

COMBINED DUAL SCORES — Sandpoint 345, Wallace 46; Sandpoint 348, Timberlake 8; Post Falls 347, Wallace 47; Post Falls 351, Timberlake 6; Sandpoint 305, Post Falls 205; Lakeland 395, Wallace 42; Lakeland 401, Timberlake 3; Sandpoint 295, Lakeland 247; Lakeland 323, Post Falls 215; Wallace 83, Timberlake 8.

BOYS DUAL SCORES — Post Falls 160, Timberlake 6; Lakeland 192, Post Falls 78; Lakeland 160, Sandpoint 106; Lakeland 212, Timberlake 3; Sandpoint 122, Post Falls 117; Post Falls 156, Wallace 39; Sandpoint 144, Timberlake 8; Sandpoint 141, Wallace 37; Wallace 61, Timberlake 8; Lakeland 206, Wallace 33.

GIRLS DUAL SCORES — Post Falls 137, Lakeland 131; Wallace 22, Timberlake 0; Sandpoint 204, Wallace 9; Sandpoint 204, Timberlake 0; Post Falls 191, Wallace 8; Post Falls 191, Timberlake 0; Sandpoint 183, Post Falls 88; Lakeland 189, Wallace 9; Lakeland 189, Timberlake 0; Sandpoint 189, Lakeland 87. BOYS RESULTS

200-yard medley relay — 1, Lakeland (Ethan Abbott, Elijah Minix, Ethan Harrell, Jeremiah Couper), 1:58.51. 2, Post Falls, 2:04.50. 3, Lakeland, 2:06.50.

200 freestyle — 1, Caleb Norling, Sandpoint, 1:50.32. 2, McCoy Jensen, Sandpoint, 1:59.18. 3, Logan Harris, Lakeland, 2:03.53.

200 IM — 1, Ethan Abbott, Lakeland, 2:20.31. 2, Chance Seeds, Post Falls, 2:29.73. 3, Kale Wright, Sandpoint, 2:32.44.

50 freestyle — 1, George Lavy, Post Falls, 25.56. 2, Jeremiah Couper, Lakeland, 25.68. 3, Micah Minix, Lakeland, 25.86.

100 butterfly — 1, Ethan Harrell, Lakeland, 1:03.78. 2, Aydin Hasz, Wallace, 1:12.16. 3, Oliver Everett, Lakeland, 1:12.43.

100 freestyle — 1, Caleb Norling, Sandpoint, 50.42. 2, Logan Harris, Lakeland, 55.47. 3, Micah Minix, Lakeland, 58.07.

500 freestyle — 1, McCoy Jensen, Sandpoint, 5:37.82. 2, Kale Wright, Sandpoint, 6:09.17. 3, Lon LeBlanc, Sandpoint, 6:23.75.

200 freestyle relay — 1, Sandpoint (McCoy Jensen, Harrison Gedde, Lon LeBlanc, Caleb Norling), 1:38.79. 2, Lakeland, 1:44.41. 3, Post Falls, 1:48.59.

100 backstroke — 1, Ethan Abbott, Lakeland, 1:01.51. 2, Chance Seeds, Post Falls, 1:08.71. 3, Elijah Minix, Lakeland, 1:10.71.

100 breaststroke — 1, Ethan Harrell, Lakeland, 1:11.42. 2, George Lavy, Post Falls, 1:13. 3, Aydin Hasz, Wallace, 1:17.45.

400 freestyle relay — 1, Sandpoint (McCoy Jensen, Harrison Gedde, Lon LeBlanc, Caleb Norling), 3:40.92. 2, Lakeland, 3:49.63. 3, Post Falls, 4:58.39.

GIRLS RESULTS

200-yard medley relay — 1, Sandpoint (McKinley Jensen, Mia Driggs, Sara Hogue, Maren Davidson), 2:05.03. 2, Post Falls, 2:13.19. 3, Lakeland, 2:15.38.

200 freestyle — 1, Ava de Leeuw, Sandpoint, 2:06.98. 2, Ayiana Prevost, Sandpoint, 2:11.30. 3, Micah Bretveld, Lakeland, 2:35.90.

200 IM — 1, Mia Driggs, Sandpoint, 2:26.22. 2, Bria Rocke, Sandpoint, 2:46.19. 3, Amanda Olson. Lakeland, 2:58.02.

50 freestyle — 1, Emily Ballard, Sandpoint, 26.62. 2, Ryleigh Bamer, Sandpoint, 26.77. 3, Maren Davidson, Sandpoint, 27.31.

100 butterfly — 1, Mia Driggs, Sandpoint, 1:10.38. 2, Sara Hogue, Sandpoint, 1:14.35. 3, Terra Converse, Sandpoint, 1:17.81.

100 freestyle — 1, Emily Ballard, Sandpoint, 59.22. 2, Maren Davidson, Sandpoint, 1:01.54. 3, Kaylynn Misner, Post Falls, 1:02.68.

500 freestyle — 1, Ava de Leeuw, Sandpoint, 5:36.67. 2, Ryleigh Bamer, Sandpoint, 6:00.22. 3, Ayiana Prevost, Sandpoint, 6:02.66.

200 freestyle relay — 1, Sandpoint (Ryleigh Bamer, Ava de Leeuw, Mia Driggs, Emily Ballard), 1:49.48.

100 backstroke — 1, Kaylynn Misner, Post Falls, 1:09.53. 2, Emeri Lukey, Lakeland, 1:14.08. 3, McKinley Jensen, Sandpoint, 1:14.64.

100 breaststroke — 1, Addie Muir, Post Falls, 1:26.55. 2, Iza Schmidt, Sandpoint, 1:27.67. 3, Amanda Olson, Lakeland, 1:28.91.

400 freestyle relay — 1, Sandpoint (Ryleigh Bamer, Ayiana Prevost, Ava de Leeuw, Emily Ballard), 4:00.64. 2, Sandpoint, 4:20.29. 3, Post Falls, 5:17.84.

Recent Headlines