Monday, February 26, 2024
29.0°F

Silver Valley Sports Recap: April 10-16

| April 18, 2023 1:00 AM

Mullan Golf

• April 10

PINEHURST — Stephen Paul and Izzy Groves of Kellogg won the Jack and Jill scramble portion of the tournament, leading the Wildcats to victory at the Mullan Invitational on Monday at Pinehurst Golf Course.

The tourney consisted of a team format, with each school eligible to enter a team in boys best ball, girls best ball, boys scramble, girls scramble and Jack and Jill scramble.

Each portion is scored 10-7-5-3-2-1, with those points going to the overall team score for each school.

“Coaches select the kids they want to play together,” Mullan coach and tournament director Paul Elston said. “The X factor is the Jack and Jill scramble, and that result has, more often than not, determined the winner.”

Kellogg edged St. Maries by two points to take home the traveling trophy.

Players from 11 schools participated.

This is the eighth year of the tournament — Elston has used this format for the last seven years to make it different from the usual strokeplay tourneys.

“The kids seem to like it, and that’s the important thing,” he said.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 36. 2, St. Maries 34. 3, Genesis Prep 25. 4, Priest River 16. 5, Lapwai . 6, Orofino 6.5. 7, Lakeside 6. 8, Logos 3. 9, Mullan 2. 10, Wallace 2. 11, Clark Fork 1.1.

BOYS BEST BALL — 1, Seth Swallows/Landon Warren, St. Maries, 69. 2, Jace Yount/William Stockton, Priest River, 72. 3, CJ Elliott/Carson Rubert, Genesis Prep, 74.

BOYS SCRAMBLE — 1, Jaeger Hall/Blake Coburn, Kellogg, 69. 2, Luke Butler/Jade Best, Priest River, 70. 3, Byron Hammett/Gabe Missamore, Genesis Prep, 73.

GIRLS BEST BALL — 1, Chiara Lehman/Audrey Wilson, Genesis Prep, 90. 2, Keianna Olson/Jaelyn Barden, St. Maries, 92. 3, Madden Bisbee/Skylin Parish, Lapwai 102.

GIRLS SCRAMBLE — 1, Kaci Finlay/Kendra Korasick, Kellogg, 86. 2, Emmah Spooner/Addy Crane, St. Maries, 97. 3, Julia Grimaldo/Jenna Smathers, Orofino, 101.

JACK AND JILL SCRAMBLE — 1, Stephen Paul/Izzy Groves, Kellogg, 67. 2, Lance Hamblin/Sami Sindt, St. Maries, 75. 3, Brady Rubert/Carli Scribner, Genesis Prep, 76.

KELLOGG BASEBALL

• April 15

Lakeland 10, Kellogg 5

RATHDRUM — Senior Blaze Day had two hits, two RBIs and two runs scored for the Hawks in a nonleague win over the Wildcats at Gorton Field.

Junior Raiston Ellwood had three runs scored and two hits for Lakeland, which scored five runs in the bottom of the fourth inning to take control.

“We had a lot of good at-bats up and down the lineup,” Lakeland coach Jason Bradbury said. “Blaze had a great day at the plate. Everything he hit was on the screws and he also came up with a couple of key RBIs when we needed them.”

Ramsey Rainio had two runs scored for Kellogg.

Kellogg 003020 0 — 5 7 3

Lakeland 104500 x — 10 12 5

Logan Smith, Travis Eixenberger (3) and Austin Clapper; Cash Lund, Lovie Weil (4), Cole Davis (5), Eric Wylie (6) and Roan Reilly. W — Lund. L — Smith.

HITS: Kell — Smith 2, Eixenberger 2, Nosworthy, Graaskamp, King. LL — Mason, R. Ellwood 2, Day 2, Pluid, Reilly, Weil 2, Wylie, T. Ellwood 2. 2B — Day. 3B — T. Ellwood, Day.

KELLOGG TRACK AND FIELD

• April 12

Kellogg, St. Maries, Priest River dual in Kellogg

KELLOGG — The Kellogg boys relay teams were just a second away from a clean sweep during the three-team dual at Dale Hunt Track and Field.

Team scores were not made available.

BOYS

TEAM SCORES — not available.

100 — 1, Matyus McLain, Priest River, 11.75. 2, Kolby Luna, Kellogg, 12.27. 3, Riply Luna, Kellogg, 12.34. 200 — 1, Riply Luna, Kellogg, 24.76. 2, Tanner Lee, Kellogg, 25.93. 3, Ryken White, Kellogg, 25.98. 400 — 1, Jackson Stepro, Kellogg, 56.38. 2, Gerard Dittman, St. Maries, 58.46. 3, Grant Schofield, Priest River, 59.69. 800 — 1, Doug Ezell, Priest River, 2:23.93. 2, Jacob Sateren, Priest River, 2:24.48. 3, Trenton Riberich, St. Maries, 2:26.05. 1,600 — 1, Jacob Sateren, Priest River, 5:17.95. 2, Nolan Harju, Kellogg, 5:35.17. 3, Trenton Riberich, St. Maries, 6:58.38. 3,200 — 1, Brayden Lamanna, Priest River, 10:39.27. 2, Makai Peak, Kellogg, 10:45.22. 3, Nolan Harju, Kellogg, 12:11.77.

110 hurdles — 1, Ethan Korff, Priest River, 18.97. 2, Hayden Defoort, St. Maries, 20.14. 3, Kolby Christmann, Kellogg, 20.20. 300 hurdles — 1, Hayden Defoort, St.

Maries, 47.68. 2, Isaiah Gustaffe, St. Maries, 47.92. 3, Clark Mathis, Kellogg, 49.55. 4x100 relay — 1, Priest River (Carter Korff, Ethan Korff, Matyus McLain, Grant Schofield), 47.35.

4x200 relay — 1, Kellogg (Jayce Garcia, Kolby Luna, Riply Luna, Ryken White), 1:39.33. 2, Priest River, 1:47.81. 4x400 relay — 1, Kellogg (Ryken White, Tanner Lee, Jayce Garcia, Jackson Stepro), 4:01.26. 2, Priest River, 4:13.98.

Sprint medley — 1, Kellogg (Jayce Garcia, Kolby Luna, Jackson Stepro, Ryken White), 4:00.92. 2, St. Maries, 4:08.53.

Shot put — 1, Matyus McLain, Priest River, 49-6. 2, Scott Sotin, St. Maries, 44-3. 3, Niki Porinchok, Priest River, 37-5. Discus — 1, Matyus McLain, Priest River, 135-11. 2, Alexzander Lambson, St. Maries, 132-6. 3, Scott Sotin, St. Maries, 128-0. High jump — 1, Niki Porinchok, Priest River, 5-4. 2, Ethan Korff, St. Maries, 5-4. 3, Clark Mathis, Kellogg, 5-0. Pole vault — 1, Ben Martin, St. Maries, 10-2. 2, Gerard Dittman, St. Maries, 10-0. 3, Kyler Jackson, St. Maries, 9-0. Long jump — 1, Carter Korff, Priest River, 18-9. 2, Tanner Lee, Kellogg, 17-4. 3, Zach Engleson, Priest River, 16-11. Triple jump — 1, Carter Korff, Priest River, 35-5 ½. 2, Fredrick Plante, St. Maries, 33-11 ½. 3, Zach Engleson, Priest River, 33-8.

GIRLS

TEAM SCORES — not available.

100 — 1, Hadassah Davis, Priest River, 14.49. 2, Anna Deem, Priest River, 15.13. 3, Kaylynn Boyett, St. Maries, 15.23. 200 — 1, Maicie Archer, Priest River, 30.03. 2, Kylee Swoboda, Priest River, 30.97. 3, Gloria Rogers, St. Maries, 32.05. 400 — 1, Allyson Dickinson, Priest River, 1:06.35. 2, Kaylynn Boyett, St. Maries, 1:11.32. 3, Dani Schillereff, Kellogg, 1:12.09. 800 — 1, Lizzie McCracken, Priest River, 2:54.89. 2, Liara Sullivan, St. Maries, 3:17.58. 3, Zoie Lawson, Kellogg, 3:24.89.

1,600 — 1, Erin Hanson, St. Maries, 7:20.53. 2, Katrina Davis, Priest River, 7:20.79. 3, Zoie Lawson, Kellogg, 7:46.56. 3,200 — 1, Erin Hanson, St. Maries, 15:33.18. 2, Eliza Ashley, Priest River, 15:34.25. 3, Liara Sullivan, St. Maries, 16:13.22.

100 hurdles — 1, Izzy Davis, Kellogg, 18.94. 2, Cassia Enson, St. Maries, 20.45. 3, Haley Braae, Priest River, 20.68. 300 hurdles — 1, Hadassah Davis, Priest River, 1:03.68. 2, Katrina Davis, Priest River, 1:04.34. 3, Cassia Enson, St. Maries, 1:04.60. 4x100 relay — 1, Priest River (Maicie Archer, Haley Braae, Hadassah Davis, Allyson Dickinson), 54.99. 2, Kellogg, 58.42. 4x200 relay — 1, Priest River (Maicie Archer, Elisheva Davis, Allyson Dickinson, Kylee Swoboda), 1:58.46. 4x400 relay — 1, Priest River (Maicie Archer, Elisheva Davis, Allyson Dickinson, Lizzie McCracken), 4:58.60. Sprint medley — 1, Kellogg (Izzy Davis, Lilly Sawyer, Dani Schillereff, Lacey Medina), 2:05.17. 2, Priest River, 2:17.51.

Shot put — 1, Jacklin Linnemeyer, St. Maries, 33-9. 2, Haylee Potts, Kellogg, 33-6. 3, Rebecca Sedbrook, Priest River, 29-10. Discus — 1, Jacklin Linnemeyer, St. Maries, 112-8. 2, Allyson Barton, Priest River, 104-0. 3, Rebecca Sedbrook, Priest River, 78-8. High jump — 1, Jamie Mueller, St. Maries, 4-8. 2, Kylee Swoboda, Priest River, 4-4. 3, Elisheva Davis, Priest River, 4-2. Pole vault — 1, Kaylynn Boyett, St. Maries, 7-6. 2, Marley Burgess-Duquette, Priest River, 7-0. 3, Hadassah Davis, Priest River, 6-6. Long jump — 1, Dani Schillereff, Kellogg, 13-8. 2, Anna Deem, Priest River, 13-4 ½. 3, Mya Reynoldson, Kellogg, 12-11 ½. Triple jump — 1, Chase Smith, Priest River, 27-5. 2, Kammi Rimel, St. Maries, 25-2 ½. 3, Alyson Barden, St. Maries, 22-4 ½.

• April 14

MOSCOW — The Lakeland girls relay team of Regan Wright, Chloe Charvier-Soleillet, McKenzie Palaniuk and McKenzie Palaniuk notched wins in the 4x100 and 4x200, helping the Hawks edge Coeur d’Alene by four points for the team title at the Moscow Invitational.

Lakeland finished with 146 points for the girls title, with Coeur d’Alene second with 142.

Lake City sophomore Hazel Kunkel won the 800 and 1,600, as well as a winning leg in the school’s 4x400 relay.

Coeur d’Alene senior Kytriana Burrell won in the 100, 200 and 400 for the Vikings.

Moscow had 199 points to run away with the boys team title.

BOYS TEAM SCORES — 1, Moscow 199.

2, Coeur d’Alene 121. 3, Lakeland 94. 4, Grangeville 77. 5, Lake City 74. 6 (tie), Colfax, Troy 42. 8, Kellogg 21. 9, Clarkston 14. 10, Logos 8.

Winners, locals in top three

100 — 1, Logan Tate, Moscow, 11.55. 2, Weston Saputski, Lakeland, 11.64. 3, Byron Anderson, Lake City, 11.71.

200 — 1, Logan Tate, Moscow, 23.86. 3, Nick Nowell, Lakeland, 24.41. 400 — 1, Dylan Rehder, Moscow, 51.89. 800 — 1, Jacob King, Coeur d’Alene, 2:04.02. 2, Joel Bryan, Lake City, 2:09.27. 1,600 — 1, Logan Anderson, Lake City, 4:42.32. 3, Kyle Rohlinger, Coeur d’Alene, 4:46.66.

3,200 — 1, Kieran Long, Moscow, 10:28.48.

110 hurdles — 1, Zachary Skinner, Moscow, 15.28. 300 hurdles — 1, Zachary Skinner, Moscow, 42.90. 3, Trenton Anderson, Lake City, 44.39. 4x100 relay — 1, Lakeland (Thomas Calder, Nick Nowell, Terry Edwards, Weston Saputski), 43.64. 3, Coeur d’Alene, 44.77. 4x200 relay — 1, Lakeland (Thomas Calder, Nick Nowell, Weston Saputski, Terry Edwards), 1:32.30. 2, Coeur d’Alene, 1:35.54. 4x400 relay — 1, Moscow (Logan Tate, Connor Horne, Tyler Woolley, Dylan Rehder), 3:38.90.

Sprint medley — 1, Grangeville (Gabe Bybee, Gabe Kantner, Ayden Arnett, Tyler Zechmann), 3:52.55. 3, Kellogg, 3:59.91.

Shot put — 1, Preston Jeffs, Lakeland, 48-10 ½. 3, Alex Green, Lake City, 39-8 ¼. Discus — 1, Cutter Robinson, Grangeville, 139-4. 2, Preston Jeffs, Lakeland, 124-5.

High jump — 1, Jack Kliewer, Coeur d’Alene, 6-0. 2, Amoz Estes, Coeur d’Alene, 5-8. Pole vault — 1, Jakan Lawrence, Coeur d’Alene, 12-6. 2, James Bogdanowicz, Coeur d’Alene, 12-6. Long jump — 1, Caleb Skinner, Moscow, 21-3. 3, Thomas Calder, Lakeland, 19-4. Triple jump —1, Caleb Skinner, Moscow, 44-2. 3, Gabe Means, Lakeland, 39-5 ¾.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Lakeland 146. 2, Coeur d’Alene 142. 3, Moscow 121. 4, Lake City 98. 5, Colfax 36.5. 6, Kellogg 25. 7, Grangeville 26. 8, Clarkston 25. 9, Troy 24.5. 10, Logos 17.

Winners, locals in top three

100 — 1, Kytriana Burrell, Coeur d’Alene, 12.85. 2, McKenzie Palaniuk, Lakeland, 13.14. 3, Aspen Boykin, Lake City, 13.26. 200 — 1, Kytriana Burrell, Coeur d’Alene, 27.34. 2, McKenzie Palaniuk, Lakeland, 27.49. 400 — 1, Kytriana Burrell, Coeur d’Alene, 1:02.53.

800 — 1, Hazel Kunkel, Lake City, 2:25.01. 2, Ann Marie Dance, Coeur d’Alene, 2:27.56. 3, Landree Simon, Lakeland, 2:30.37. 1,600 — 1, Hazel Kunkel, Lake City, 5:29.82. 2, Ann Marie Dance, Coeur d’Alene, 5:35.34. 3,200 — 1, Christine Hall, Moscow, 12:48.82. 2, Olivia Fishback, Coeur d’Alene, 12:51.92.

100 hurdles — 1 (tie), Jessa Skinner, Moscow, Karstyn Kiefer, Lakeland, 18.10.

300 hurdles — 1, Hannah Marcoe, Moscow, 48.94. 2, Madison Mitchell, Coeur d’Alene, 49.45. 3, Ziya Munyer, Lakeland, 53.26. 4x100 relay — 1, Lakeland (Regan Wright, Chloe Charvier-Soleillet, Michaela Palaniuk, McKenzie Palaniuk), 51.73. 3, Lake City, 54.03. 4x200 relay — 1, Lakeland (Regan Wright, Chloe Charvier-Soleillet, Michaela Palaniuk, McKenzie Palaniuk), 1:50.13. 3, Lake City, 1:56.20.

4x400 relay — 1, Lake City (Aspen Boykin, Kaya Hernandez, Hazel Kunkel, Bailey Koster), 4:24.40. 2, Lakeland, 4:27.30.

Sprint medley — 1, Moscow (Ashlyn Fakhouri, Kennedy Thompson, Hannah Marcoe, Jessika Lassen), 1;55.30. 2, Kellogg, 2:02.93. 3, Lakeland, 2:05.67.

Shot put — 1, Haylee Potts, Kellogg, 33-3. 2, Lilly Lowry, Coeur d’Alene, 30-4 ½. Discus — 1, Lilly Lowry, Coeur d’Alene, 103-2. High jump — 1, Jordan Cassetto, Clarkston, 5-0. 2, Kenna Simon, Lakeland, 4-10. 3, Landree Simon, Lakeland, 4-8.

Pole vault — 1, Kenzie Thompson, Coeur d’Alene, 9-0. 2, Alanna Hinkle, Lakeland, 8-6. 3, Emma Stutzke, Lakeland, 7-6. Long jump — 1, Ashley Kerns, Lake City, 15-11. 3, Phebe Runnels, Coeur d’Alene, 14-3 ½.

Triple jump — 1, Ziya Munyer, Lakeland, 35-6 ¾. 2, Kenna Simon, Lakeland, 31-11 ½.

photo

Photo by JOSH McDONALD

Kellogg High School football standout Varick Meredith recently signed his letter of intent to play football at Morningside University in Sioux City, Iowa. Pictured are Meredith's family members (dad) Monte, (brother) Braden and (mom) Julie. Pictured at the table is Kellogg head coach and principal Dan Davidian, Meredith and coach Tim Kimberling.

Recent Headlines