Monday, April 22, 2024
38.0°F

Silver Valley Sports Recap: March 11-26

| March 28, 2023 1:00 AM

KELLOGG TRACK

• March 23

LEWISTON — The Wildcat Track Team competed against some of the best the state had to offer at the Lewiston Invite.

BOYS TEAM SCORES — 1, Post Falls 109.5. 2, Moscow 109. 3, Timberlake 96. 4, Lewiston 94.5. 5, Sandpoint 60. 6, Lake City 46. 7, Skyline 27. 8, Orofino 24. 9, Prairie 22. 10, Grangeville 20. 11, Bonners Ferry 17.5. 12, Cd’A Charter 14. 13, St. Maries 12.5. 14 (tie), Deary, Troy, Kellogg 12. 17, Potlatch 7. 18, Genesee 6. 19, Logos 1.

Winners, locals in top three – 100 — 1, Trevor Cogley, Lake City, 11.46. 200 — 1, Trevor Cogley, Lake City, 22.93. 2, Cobe Cameron, Post Falls, 23.35. 400 — 1, Trevor Cogley, Lake City, 49.59. 2, Cobe Cameron, Post Falls, 50.82. 3, Dylan Wolfe, Post Falls, 52.70. 800 — 1, Nathan Roche, Sandpoint, 2:05.67. 3, Nathan Russell, Cd’A Charter, 2:09.55. 1,600 — 1, Jacob Barnhart, Timberlake, 4:41.99. 2, Nathan Russell, Cd’A Charter, 4:44.82. 3,200 — 1, Jacob Barnhart, Timberlake, 10:08.66. 2, Daniel Ricks, Sandpoint, 10:10.16.

110 hurdles — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 14.70. 3, Caius Tebbe, Timberlake, 15.67. 300 hurdles — 1, Wyatt MacArthur, Timberlake, 41.21. 4x100 relay — 1, Post Falls (Blair Crane, Cobe Cameron, Alex Shields, Dylan Wolfe), 44.58. 3, Timberlake, 44.74. 4x200 relay — 1, Post Falls (Taycen Genatone, Cobe Cameron, Alex Shields, Dylan Wolfe), 1:31.67. 4x400 relay — 1, Timberlake (Karson Vordahl, Josh Yeager, Wyatt MacArthur, Alex Marquez), 3:36. Distance medley — 1, Sandpoint (Kasten Grimm, Daniel Ricks, Jett Longanecker, Nathan Roche), 11:16.93.

Shot put — 1, James White, Lewiston, 53-2. 2, Miles Kison, Post Falls, 47-9. 3, Scott Sotin, St. Maries, 47-0. Discus — 1, James White, Lewiston, 161-10. 3, Alexzander Lambson, St. Maries, 137-4. High jump — 1, Trenton McLean, Post Falls, 6-4. 2, Hunter Higgins, Timberlake, 5-10. 3, Austin Rutherford, Post Falls, 5-8. Pole vault — 1, Klein Fragoso, Sandpoint, 12-6. 3, Nolan Marosi, Timberlake, 10-6. Long jump — 1, Zachary Skinner, Moscow, 20-6 ½. 2, Caius Tebbe, Timberlake, 20-5 ½. 3, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 20-0. Triple jump — 1, Caleb Skinner, Moscow, 44-0. 3, Riley Petesch, Bonners Ferry, 39-6 ¾.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Post Falls 137. 2, Lewiston 118. 3, Sandpoint 69. 4, Lake City 56. 5, Cd’A Charter 53. 6, Timberlake 45. 7, Bonners Ferry 43. 8, Prairie 33. 9, Moscow 31. 10, Skyline 23. 11, Orofino 19.5. 12, Logos 18. 13 (tie), Highland, St. Maries 14. 15, Deary 11. 16, Potlatch 5. 17, Genesee 4. 18, Troy 3.5. 19, Kellogg 2. 20, Lapwai 1.

Winners, locals in top three 100 — 1, Raeley Beeler, Lewiston, 13.13. 2, Aspen Boykin, Lake City, 13.64. 3, Millie Cosper, Post Falls, 13.72. 200 — 1, Kinlee McLean, Post Falls, 26.47. 400 — 1, Kristin Wemhoff, Prairie, 59.44. 3, Kinlee McLean, Post Falls, 59.93. 800 — 1, Kaley Bohl, Post Falls, 2:22.25. 2, Maren Davidson, Sandpoint, 2:23.25. 3, Hazel Kunkel, Cd’A Charter, 2:27.99. 1,600 — 1, Annastasia Peters, Post Falls, 5:04.03. 2, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 5:15.87. 3,200 — 1, Annastasia Peters, Post Falls, 10:33.09.

100 hurdles — 1, Damaris Stuffle, Lewiston, 16.15. 2, Noelle Thornton, Post Falls, 17.31. 300 hurdles — 1, Damaris Stuffle, Lewiston, 48.39. 3, Georgia Whitehead, Lake City, 50.31. 4x100 relay — 1, Lake City (Aspen Boykin, Georgia Whitehead, Leah Cysewski, Aspen Kiser), 52.36. 2, Post Falls, 53.15. 3, Sandpoint, 53.19. 4x200 relay — 1, Post Falls (Trinity Byrne, Chloe Van Volkinburg, Millie Cosper, Kinlee McLean), 1:49.22. 2, Lake City, 1:55.18. 3, Timberlake, 1:56.49. 4x400 relay — 1, Post Falls (Talia Bonville, Trinity Byrne, Millie Cosper, Kinlee McLean), 4:09.44. 3, Sandpoint, 4:24.02. Distance medley — 1, Cd’A Charter (Helen Oyler, Mariel Kamprath, Annabelle Carr, McKenna Kozeluh), 13:14.41. 2, Sandpoint, 13:27.76.

Shot put — 1, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 41-4. 2, Capri Sims, Post Falls, 39-7 ½. 3, Ivy Smith, Sandpoint, 38-1. Discus — 1, Zoie Kessinger, Lewiston, 129-1. High jump — 1, Aubry Poulsen, Lewiston, 4-8. 2, Maleah Wilhelm, Post Falls, 4-8. 3, Diana Nelson, Timberlake, 4-6. Pole vault — 1, Erika Edmundson, Sandpoint, 10-0. 2, Ellie Reardon, Post Falls, 8-6. 3, Rihanna Legler, Post Falls, 8-0. Long jump — 1, Damaris Stuffle, Lewiston, 17-4. 2, Cass Bouvet, Cd’A Charter, 15-5 ¼. 3, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 15-4 ½. Triple jump — 1, Cass Bouvet, Cd’A Charter, 32-0. 2, Asha Abubakari, Bonners Ferry, 31-11 ½.

KELLOGG BASEBALL

• March 11

Kellogg d. Prairie (10-6 & 13-1)

COTTONWOOD — The Wildcats swept the Pirates in a nonleague doubleheader.

• March 18 (ASOTIN TOURNAMENT)

Asotin d. Kellogg (10-3)

Northwest Christian d. Kellogg (13-0)

ASOTIN — Kellogg went two-and-out during the Asotin Tournament.

• March 21

Kellogg’s doubleheader at Genesee was canceled.

KELLOGG GOLF

• March 20

CLARKSTON — The Wildcat golfers were able to get in their first competitive round of the season last week and the early signs are promising for coach Simon Miller.

In cold rainy conditions, Kellogg’s athlete ground out a full 18-holes.

Wildcat newcomers Kadimay Hart, Faith Shorey, and Johnny Stovern completed their first 18-hole high school competitive rounds with scores of 121, 126, and 101 respectively.

Meanwhile the tenured golfers in the program got to work leading their teams.

Elliott Hei was the low Wildcat girl with a score of 112, followed by Kendra Korasick (117), and Kaci Finlay (128).

For the boys, two-time State Champion Jaeger Hall, on his return to KHS Golf after a one-year hiatus, cracked the top five with an impressive 87 on the difficult Red Wolf Golf Course.

Hall was followed by Brodie Robinson (95), Blake Coburn (97), and Easton Towne (99).

No other team scores were reported.