Tuesday, June 18, 2024
44.0°F

Silver Valley Sports: Oct. 23 - 29

| October 31, 2023 1:00 AM

WALLACE VOLLEYBALL


1A D1 State Tournament at Lewis-Clark State College 


- 10/27 


Wallace d. Genesee 

25-19, 22-25, 27-25, 25-17


Troy d. Wallace 

25-14, 25-10, 25-8


Wallace d. Greenleaf Friends Academy 

25-21, 25-20, 26-24


- 10/28


Murtaugh d. Wallace 

25-16, 23-25, 25-17, 25-14


LEWISTON -– The fifth-seeded Wallace Miners brought home the fourth-place trophy at 1A D1 State Tournament and finished with a 25-5 record for the season. 

Wallace was also the Scenic Idaho League and District 1 champions and navigated their way through a play-in game to qualify for the tournament. 

The Miners received the 1A D1 Sportsmanship Award at the state tournament. 

The fourth-place finish is the program’s best finish in several decades. 


KELLOGG VOLLEYBALL


2A State Tournament at Lakeland High School 


- 10/27


Firth d. Kellogg

25-21, 25-20, 25-21


Bear Lake d. Kellogg

25-23, 25-14, 25-17


RATHDRUM –– The second-seeded Wildcats came out uncharacteristically flat during their opening match against Firth and then struggled mightily against Bear Lake at the 2A State Tournament. 

The Wildcats finished their season 12-6, winning the Central Idaho League and District 1/2 championships along the way.

The Wildcats have never made it to the trophy rounds in the program’s eight state tournament appearances. 


KELLOGG CROSS COUNTRY


- 10/28


2A State Cross Country Championships 


POCATELLO –– Kellogg senior Makai Peak finished sixth to earn medalist honors at the State Cross Country Championships at the Portnuef Wellness Center. 

Junior Brayden Lamanna (14th) and junior Colm McLaimtaig (18th) were medalists for Priest River.

Soda Springs won its second straight girls team title. North Fremont won the boys title.

Corbin Johnson (North Fremont) and Bella Spencer (West Jefferson) won individual titles.


2A BOYS TEAM SCORES — 1, North Fremont 79. 2, North Star Charter 87. 3, Cole Valley Christian 109. 4, Malad 112. 5, Soda Springs 128. 6, Nampa Christian 138. 7, Grangeville 170. 8, Priest River 184. 9, Melba 186. 10, Ririe 215. 11, Declo 256. 12, Salmon 306.


TOP THREE, LOCALS — 1, Corbin Johnston, North Fremont, 15:52.74. 2, Levi Robbins, Firth, 16:35.79. 3, Everett Metier, North Star Charter, 16:43.41. 6, Makai Peak, Kellogg, 17:09.86. 14, Brayden Lamanna, Priest River, 17:47.18. 18, Colm McLaimtaig, Priest River, 17:40.89. 53, Caeden McLaimtaig, Priest River, 18:38.72. 54, Jacob Sateren, Priest River, 18:41.76. 84, Devon Banning, Priest River, 20:43:89. 89, Daniel Gunkle, Priest River, 22:45.45.


GIRLS TEAM SCORES — 1, Soda Springs 38. 2, Ririe 41. 3, Malad 119. 4, Declo 136. 5, Firth 143. 6, Nampa Christian 151. 7, Cole Valley Christian 158. 8, North Fremont 163. 9, Melba 226. 10, Grangeville 239.


TOP THREE, LOCALS — 1, Bella Spencer, West Jefferson, 19:29.63. 2, Lucy Boone, Ririe, 19:34.88. 3, Lizzie Beutler, Soda Springs, 19:38.47. 68, Zoie Lawson, Kellogg, 24:19.16.