Monday, February 26, 2024
28.0°F

Silver Valley Sports: Jan. 29 - Feb. 4

| February 6, 2024 1:00 AM

WALLACE GIRLS BASKETBALL

- 1/31

Lady Miners clinch top seed in upcoming District I Tournament

PLUMMER — Freshman Khepri Wood hit a 3-pointer with a little over a minute in overtime for the Wallace Miners in a 53-50 win over the Lakeside Knights in a Scenic Idaho Conference game at Ron Miller Court on Wednesday.

With the win, Wallace and Lakeside finished tied for the league title. Wallace will be the top seed to the 1A Division I District 1 tournament starting Monday at North Idaho College, and will face the winner of Monday’s Lakeside-Genesis Prep game in next Wednesday’s championship game.

“We’re really two different teams,” Lakeside coach Chris Dohrman said. “We don’t have a girl over 5-foot-10, and they’ve got quite a bit of size. We’re a little more athletic and it’s really two different styles of basketball. It’s been that way for many years, and there’s no reason for this year to be any different.”

Lakeside sophomore Kimberly Pluff hit a 3-pointer to force overtime.

“She just made a great play and a great shot to force overtime,” Dohrman said. “Both teams played really well. It was a hard-fought game and unfortunately, we didn’t come out on the right end of that. But I’m proud of the girls’ efforts.”

Britany Phillips scored 22 points for Wallace.

Sophomore Kyleigh Wolfe had a team-high 17 for Lakeside.

Wallace 12 11 6 14 10 — 53 

Lakeside 13 7 7 16 7 — 50 

WALLACE — Birdsell 2, Hasz 3, Wood 9, Stutzke 0, Br. Phillips 22, Be. Phillips 11, Hendrick 6.

LAKESIDE — Pluff 11, Wolfe 17, Rivera 11, Wienclaw 2, Lowley 8, Lambert 1.


KELLOGG BOYS BASKETBALL

- 1/30

St. Maries 60 Kellogg 46

ST. MARIES — Senior Wyatt Holmes scored 10 of his 13 points in the fourth quarter, finishing with 11 rebounds and five blocked shots as the Lumberjacks remained unbeaten in the Central Idaho League, beating the Wildcats at St. Maries High.

“Our defense was way better in the second half,” said St. Maries coach Bryan Chase, whose team trailed 27-22 at halftime before outscoring Kellogg 24-8 in the third quarter. “We did a better job getting out on their shooters and closing out the game.”

Sophomore JJ Yearout had 12 points and four steals and senior Seth Swallows five points, eight rebounds and five assists for St. Maries.

Senior Reed Whatcott scored 11 of his 16 points in the first half for Kellogg, which plays at Wallace on Feb. 9.

Kellogg 13 14 8 11 — 46 

St.Maries 7 15 24 14 — 60 

KELLOGG — Robinson 14, Whatcott 16, Coburn 4, Taylor 6, Blalack 4, Lewis 2, McDonald 0, Cheney 0.

ST. MARIES — W. Holmes 13, Garcia 3, J. Barta 6, Yearout 12, Gustaffe 2, B. Barta 0, L. Holmes 0, Defoort 8, Sloper 11, Swallows 5.


KELLOGG GIRLS BASKETBALL

- 1/30 

Kellogg 54 St. Maries 36

ST. MARIES — Senior Emily Coe had 15 points and 11 rebounds for the Wildcats in a Central Idaho League win over the Lumberjacks at St. Maries High.

Freshman Raevyn Yearout had eight points, six rebounds, and four steals for St. Maries.

The win cemented the Wildcats position as the two-seed in the upcoming 2A District I-II Tournament. 

Kellogg 14 19 18 13 — 54 

St.Maries 11 4 13 8 — 36

 KELLOGG — Jerome 14, M. Groth 2, Schillereff 5, Coe 15, Karst 7, Stutzke 7, A. Groth 2, Henrikson 6, Bening 2, Dechand 2, Wilkinson 0.

ST. MARIES — B. Elliott 5, Timken 0, Martin 7, Baird 0, Boyett 0, R. Yearout 8, Sindt 5, Janssen 2, K. Elliott 0, Sloper 4, M. Yearout 1, Linnemeyer 4.


WALLACE BOYS BASKETBALL 

- 1/30

Lakeside 81 Wallace 25

PLUMMER — Senior Brutis SiJohn scored 18 points for the Knights in a Scenic Idaho Conference win over the Miners at Ron Miller Court.

Sophomore Tyson Charley scored 16 points and senior Liam Hendrickx scored 15 points for Lakeside.

Senior Stephen Paul scored 11 points for Wallace.

Wallace 4 9 5 7 — 25 

Lakeside 22 10 27 22 — 81 

WALLACE — Stutzke 0, Sabala 0, Larson 0, Therrian 0, Myles 2, Anderson 0, Guardipee 4, Davis 5, Paul 11, Williams 0, Cleveland 3.

LAKESIDE — Peone 0, SiJohn 18, Callahan 6, Hendrickx 15, Nomee 4, Hall 8, Jones 4, Spotted Horse 0, Kee 10, Charley 16.


MULLAN BOYS BASKETBALL

- 1/30

St. Regis JV 44 Mullan 27

ST. REGIS, Mont. — Junior Talan Rupp-Connors had 11 points and 10 rebounds for the Mullan Tigers in the loss to the St. Regis Tigers junior varsity.

Stephen Petit had 11 points, six rebounds, and three steals, and Colten Imes had 10 rebounds for Mullan, which was outscored 25-10 in the second half.

“The second half we had some really good looks, and they just didn’t go down,” Mullan coach Paul Elston said.

Mullan plays host to the Timberlake “C” team on Thursday.

Mullan 5 12 4 6 — 27 

St.RegisJV 12 7 12 13 — 44 

MULLAN — Rupp-Connors 11, S. Petit 11, Imes 2, Appiah 3, Calvert 0, Ayers 0, Knoll 9.

ST. REGIS JV — Thomas 0, Todd 0, Jimkins 2, Bush 5, Todd 12, Stolla 9, Bollen 2, McCoy 0, Boh 14.


- 2/1

Mullan 38 Timberlake C 33

MULLAN — Senior Stephen Petit totaled 14 points, five rebounds, and four steals as the host Tigers defeated the Tigers’ C team at the Mullan Pavilion.

Talan Rupp-Connors added 10 points and 16 rebounds for Mullan, and Colten Imes had nine points and five boards.

“I really liked the defensive effort; we were solid the whole game defensively,” Mullan coach Paul Elston said. “We played pretty much man, and only played six. We had a really good effort from all the guys that played.”

Lyal Winschell led the Timberlake C with 13 points.

Mullan went 13 for 28 from the free-throw line, Timberlake C 1 for 11.

TimberlakeC7 8 4 14 — 33 

Mullan 7 12 7 12 — 38 

TIMBERLAKE C — Winschell 13, Etsitty 2, Guy 0, Sells 0, Gallop 0, Barnhart 4, Needs 0, Applegate 5, Armijo-Vickers 0, Magsam 0, Peterson 0, Higgins 9, Phelps 0, Miller 0.

MULLAN — Rupp Conners 10, S. Petit 14, Imes 9, Appiah 3, Calvert 0, Knoll 2.


MULLAN GIRLS BASKETBALL

- 2/1

Superior JV 47 Mullan 25

MULLAN — Sophomore Avah Blankenship scored 17 points for the Tigers in a loss to the Bobcats junior varsity at the Mullan Pavilion.

Cami Quick scored 17 points for Superior JV.

SuperiorJV15 8 11 13 — 47 

Mullan 2 10 6 7 — 25 

SUPERIOR JV — Mueller 4, Ray 2, Jasper 2, Ackar 0, Quick 17, Pearce 3, Reum 7, Swope 6, Nobles 2, Vanderploeg 2.

MULLAN — Crandall 2, Blankenship 17, Boson 2, Kostelich 0, Elliott 4.


KELLOGG WRESTLING

- 2/1

Kellogg 52 Timberlake 24

KELLOGG — Ricky Haralson (120 pounds), Kolter Wood (132), Jayce Haynes (145), Travis Eixenberger (160), A.J. Peak (22) and Kyle Van Vleet (285) had pins for the Wildcats in a win over the Tigers at Andrews Gymnasium.

It was senior at KHS, and the Wildcats put on a show for the packed house, dominating their 3A opponents. 

Jacob Rade (113) and Jonathan Hansen (170) had pins for Timberlake.

98 — Johnny Stovern, Kell, d. Sawyer Huston, 8-4. 106 — Colton Storey, Kell, d. Wyatt Carey, 4-3. 113 — Jacob Rade, TL, p. Aiden Figueroa, 3:15. 120 — Ricky Haralson, Kell, p. Logan Handlen, 1:01. 126 — Chase Scribner, Kell, md. John Wingfield, 14-4. 132 — Kolter Wood, Kell, p. Ayden Meehan, 4:00. 138 — Tanner Williams, Kell, d. Cayden Knight, 11-4. 145 — Jayce Haynes, Kell, p. Mason Shively, :38. 152 — Andrew Lewis, Kell, d. Carter Loutzenhiser, 10-4. 160 — Travis Eixenberger, Kell, p. Cole Hanely, 4:18. 170 — Jonathan Hansen, TL, p. Ramsey Rainio, :56. 182 — Fisher Timmins, TL, by forfeit. 195 — Luke Schell, TL, by forfeit. 220 — A.J. Peak, Kell, p. Isaiah Morehead, 4:13. 285 — Kyle VanVleet, Kell, p. Caleb Alverson, 1:37.


- 2/3 

BONNERS FERRY — Wildcats Kolter Wood (132 lb) won his fourth straight individual title and Izzy Davis (145 lb) her first at the Conrad Garner Invitational at Bonners Ferry High.

The Wildcats were well represented at the event, with the boys team battling to a tough third-place finish, while the girls team finished fifth. 

Along with the two champions, the Wildcats scored major points as Johnny Stovern (98 lb), Chase Scribner (126 lb), Sophia McLain (100 lb), and Colton Storey (106 lb) each coming up just short in the championship round. 

BOYS TEAM SCORES — 1, Post Falls 287. 2, Lakeland 167. 3, Kellogg 148.5. 4, Sandpoint 139. 5, Lake City 116.5. 6, Bonners Ferry 98.5. 7, Timberlake 95. 8, Post Falls 2 90.5.

CHAMPIONSHIP MATCHES

98 — Gage Loftin, Post Falls, md. Johnny Stovern, Kellogg, 11-2. 106 — Matthew Hamilton, Post Falls, p. Colton Storey, Kellogg, 1:01. 113 — Carson Leonard, Lakeland, p. Logan Loaiza, Post Falls, 3:13. 120 — Rider Seguine, Post Falls, d. Jaren Knopp, Lakeland, 9-3. 126 — Brandon Williams, Bonners Ferry, md. Chase Scribner, Kellogg, 12-0. 132 — Kolter Wood, Kellogg, p. Ashlei Hawkins, Sandpoint, 1:26. 138 — Colm McLaimtaig, Priest River, p. Tanner Piper, Post Falls, 5:50. 145 — Tyson Barnhart, Post Falls, tf. Kros O’Brien, Lakeland, 23-8. 152 — Caeden McLaimtaig, Priest River, p. Taycen Genatone, Post Falls, 1:30. 160 — Damion Hamilton, Post Falls, p. Eli Leyden, Bonners Ferry, 2:48. 170 — Seth Martin, Post Falls, p. Jonathan Hansen, Timberlake, 2:21. 182 — Jackson Holman, Sandpoint, d. Jason Stone, Post Falls 2, 8-6. 195 — Garrett Leonard, Lake City, d. Jorden Tyler, Sandpoint, 5-2. 220 — James Vincent, Lake City, p. Kyden Martin, Post Falls, 4:47. 285 — Gavin Walters, Sandpoint, d. Taylor Dodd, Bonners Ferry, 7-0.

THIRD-FOURTH PLACE 98 — Zach Teal, Lakeland, md. Sawyer Huston, Timberlake, 8-0. 106 — Wyatt Carey, Timberlake, p. Aiden Figueroa, Kellogg, 1:23. 113 — Jacob Rade, Timberlake, d. Brayden Lamanna, Priest River, 8-2. 120 — Ricky Haralson, Kellogg, md. Saber Blackmore, Bonners Ferry, 9-1. 126 — Griffin Tamagni, Lakeland, d. Jordyn Lupton, Lake City, 8-5. 132 — Wyatt Storey, Kellogg, d. Brandon Felix, Post Falls, 5-2. 138 — Shane Sherrill, Sandpoint, d. Tanner Williams, Kellogg, by medical forfeit. 145 — Alden Curto, Lake City, d. Logan Clark, Post Falls, 7-5. 152 — Kyle Miller, Post Falls 2, d. Austin Howell, Lakeland, 12-6. 160 — Thayer Sabatke, Lakeland, p. Peyton Sardinha, Lakeland, 2:24. 170 — Ramsey Rainio, Kellogg, md. Zane Smith, Post Falls, 12-3. 182 — Luke Schell, Timberlake, p. Landon Moore, Post Falls, 2:40. 195 — Harman Gaby, Lake City, d. Jeremiah Palmer, Sandpoint, 9-5. 220 — William Bomba, Sandpoint, p. Ernie Steele, Lakeland, 2:14. 285 — Xander Scholes, Post Falls, p. Sebastean Martin, Post Falls 2, 2:16.


GIRLS TEAM SCORES — 1, Bonners Ferry 112. 2, Post Falls 70. 3, Sandpoint 61.5. 4, Lakeland 25. 5, Kellogg 22. 6, Timberlake 18. 7 (tie), Lake City, Priest River 4. 9, St. Maries 0.

CHAMPIONSHIP MATCHES

100 (round robin) — 1, Mackenzee Donenfield, Sandpoint. 2, Sophia McLain, Kellogg. 3, Ezrah Vollendorff, Priest River. 114 (round robin) — 1, Nevaeh Therrien, Bonners Ferry. 2, Hunter Edmondson, Sandpoint. 3, Teagan Patrick, Lakeland. 120 — Emma Garman, Sandpoint, p.

Ireland Grady, Bonners Ferry, 1:59. 126 — Aubree Graves, Bonners Ferry, p. Emma Younger, Post Falls, 5:54. 132 — Shelby Garten, Timberlake, p. Sofia Brown, Bonners Ferry, 1:25. 138 (round robin) — 1, Rylann Lewis, Bonners Ferry. 2, Teagan Newsom, Sandpoint. 3, Eavan Johnson, St. Maries. 145 — Izzy Davis, Kellogg, p. Chloe Thomas, Post Falls, 2:47. 165 — Annika Thompson, Lakeland, d. Savannah Rickter, Bonners Ferry, 4-2. 185 — Eva Willis, Bonners Ferry, d. Zoey Braun, Post Falls, 11-4. 235 — Lilli Marti, Sandpoint, p. Hallie Hartman, Bonners Ferry, 2:45.

THIRD-FOURTH PLACE 120 — Alexandrea Schroeder, Lakeland, p. Alexandra Anger, Sandpoint, 2:06. 126 — Addison Autonowicz, Post Falls, d. Jaya Rosenau, Sandpoint, 6-0. 132 — Raylee Reynolds, Post Falls, d. Emily Zuetrong, Lake City, 5-3. 147 — Emma Roberts, Bonners Ferry, p. Miriam Grow, Priest River, :12. 165 — Aubrey Wells, Bonners Ferry, d. Sophia Stewart, Post Falls, 2-1. 185 — Savannah Urrutia, Post Falls, p. Emma Hilton, Sandpoint, :56. 235 — no match.

Recent Headlines