Monday, April 15, 2024
52.0°F

Silver Valley Sports: Feb. 19 - 25

| February 27, 2024 1:00 AM

KELLOGG WRESTLING

2A State Tournament 

- 2/23-24

POCATELLO –– The Wildcats started strong, but a few missed points dropped them from first to third as a team – matching their highest finish at state in program history. The Wildcats also took third in 3A in 2002.

The Wildcats were among the favorites to bring home a team trophy and several individual titles. Still, they ran into quality competition that prevented them from getting to the top of the podium. Despite that, they still represented well, with nine male wrestlers finishing inside the top six in their respective weight classes. 

Senior Kolter Wood (second at 132), sophomore Johnny Stovern (third at 98), freshman Colton Storey (third at 106), senior Jaeger Hall (fourth at 145), senior Ramsey Rainio (third at 170), freshman Kevin Watson (fifth at 98), sophomore Aiden Figueroa (sixth at 106), junior Ricky Haralson (fifth at 120) and sophomore Chase Scribner (sixth at 126) placed for Kellogg.

St. Maries senior Scott Sotin was runner-up at 285. St. Maries senior Trey Gibson, who has signed to play football at College of Idaho, was third at 195. Other Lumberjack placers were sophomore Aiden Yearout (third at 160) and freshman Kelby Harvey (fifth at 113).

Priest River junior Colm McLaimtaig beat Jack Eddins of Grace 8-7 for the 138-pound title.

Senior Caeden McLaimtaig (third at 152) and junior Caleb Grow (fifth at 220) also placed for Priest River.

Malad won the team title, finishing with 183 points.

On the girls’ side of the tournament, junior Izzy Davis finished sixth.

2A BOYS TEAM SCORES — 1, Malad 183.5. 2, New Plymouth 159. 3, Kellogg 155. 4, West Side 127. 5, Firth 127. 6, Grace 114.5. 7, Tri-Valley 98. 8, North Fremont 96.5. 9, St. Maries 92.5. 10, Ririe 83. 11, Soda Springs 78. 12, Declo 72.5. 13, Priest River 71. 14, Melba 60. 15, Aberdeen 57. 16, Glenns Ferry 52.5. 17, Clearwater Valley 45. 18, Bear Lake 40. 19, Challis 36. 20, Marsing 34. 21, Wendell 31. 22, Nezperce 28. 23, Kamiah 25. 24, Raft River 24. 25, Orofino 13. 26, West Jefferson 12. 27, Nampa Christian 8. 28, Greenleaf 7. 29 (tie), Garden Valley, Lakeside, Valley 6. 32, Kendrick, Potlatch 5. 34, Hagerman 4. 35 (tie), Grangeville, Kootenai, Lapwai 3. 38, Salmon 2. Oakley 0.

CHAMPIONSHIP BRACKET Championship matches 132 — Wallace Durfee, Declo, d. Kolter Wood, Kellogg, 7-1. 138 — Colm McLaimtaig, Priest River, d. Jack Eddins, Grace, 8-7. 285 — Nathan Willoughby, New Plymouth, p. Scott Sotin, St. Maries, :44.

THIRD-FOURTH PLACE 98 — Johnny Stovern, Kellogg, p. Michael Roberts, West Side, 2:00. 106 — Colton Storey, Kellogg, d. Will Osterhout, Declo, 9-6. 145 — Jaeger Hall, Kellogg, d. Bronc Cordingley, North Fremont, 4-1. 152 — Caeden McLaimtaig, Priest River, p. Eli Noah, Tri-Valley, 2:10. 160 — Aiden Yearout, St. Maries, d. Toby Walker, Tri-Valley, 7-1. 170 — Ramsey Rainio, Kellogg, d. Hunter Wray, Malad, 9-6. 195 — Trey Gibson, St. Maries, p. Trevor Rhoades, Melba, :20.

FIFTH-SIXTH PLACE 98 — Kevin Watson, Kellogg, d. Peter Fabbi, Clearwater Valley, 4-1. 106 — Cael Newby, Grace, md. Aiden Figueroa, Kellogg, 9-0. 113 — Kelby Harvey, St. Maries, d. Henry Thomas, Glenns Ferry, 8-6. 120 — Ricky Haralson, Kellogg, md. Jacob Hartle, New Plymouth, 14-0. 126 — Blake Tracy, Raft River, d. Chase Scribner, Kellogg, 6-2. 220 — Caleb Grow, Priest River, p. Jonathan Leon, Marsing, 1:51.

SEMIFINALS 

98 — Kole Younger, Grace, md. Johnny Stovern, Kellogg, 11-0. 106 — Kaden Schaff, Nezperce, d. Colton Storey, Kellogg, 4-1. 113 — Blane Ethington, New Plymouth, p. Kelby Harvey, St. Maries, :59. 120 — Gabe Muilenburg, Glenns Ferry, d. Ricky Haralson, Kellogg, 4-3. 132 — Kolter Wood, Kellogg, d. Carson Hill, North Fremont, 6-2. 138 — Colm McLaimtaig, Priest River, md. Hunter Gamble, Orofino, 11-2. 145 — Oakley Maddox, Malad, p. Jaeger Hall, Kellogg, 3:57. 152 — Hiatt Beck, Aberdeen, md. Caeden McLaimtaig, Priest River, 9-0. 160 — Colten Gundersen, West Side, d. Aiden Yearout, St. Maries, 7-4. 195 — Bass Myers, Clearwater Valley, p. Trey Gibson, St. Maries, 5:55. 285 — Scott Sotin, St. Maries, p. Will Carter, Challis, 1:19.

CONSOLATION BRACKET Semifinals 98 — Johnny Stovern, Kellogg, d. Kevin Watson, Kellogg, 2-1. 106 — Colton Storey, Kellogg, d. Cael Newby, Grace, 3-2; Will Osterhout, Declo, p. Aiden Figueroa, Kellogg, :45. 113 — Jace Potter, Malad, d. Kelby Harvey, St. Maries, 11-7. 120 — Hector Silvas, Firth, d. Ricky Haralson, Kellogg, 10-6. 126 — Sam Willie, Malad, d. Chase Scribner, Kellogg, 9-5. 145 — Jaeger Hall, Kellogg, tf. Zayden Garbett, Soda Springs, 15-0; Bronc Cordingley, North Fremont, d. Jerrett Brebner, St. Maries, 10-6. 152 — Caeden McLaimtaig, Priest River, p. Mac Hall, West Jefferson, 2:39. 160 — Aiden Yearout, St. Maries, d. Teysen Gunnell, North Fremont, 7-1. 170 — Ramsey Rainio, Kellogg, p. Gage Warren, Tri-Valley, 3:47. 195 — Trey Gibson, St. Maries, d. Blaiz Wright, Malad, 9-3. 220 — Matthew Goostrey, Bear Lake, p. Caleb Grow, Priest River, :52.

THIRD ROUND 98 — Kevin Watson, Kellogg, d. Jack Jones, Ririe, 5-2. 106 — Aiden Figueroa, Kellogg, tf. Owen Miller, Soda Springs, 19-3. 126 — Chase Scribner, Kellogg, d. Riley Workman, Greenleaf, 10-7. 138 — Jace Waggoner, Tri-Valley, p. Zach David, St. Maries, 2:42. 145 — Jerrett Brebner, St. Maries, d. Campbell Harris, Aberdeen, 6-3. 160 — Teysen Gunnell, North Fremont, p. Brady Vergobbi, Kellogg, 4:32. 170 — Ramsey Rainio, Kellogg, d. Tannon Nelson, Aberdeen, 5-1. 220 — Caleb Grow, Priest River, p. Caleb Mathews, Malad, 4:36.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Thunder Ridge 130.5. 2, American Falls 83. 3, Bonners Ferry 73.5. 4, Eagle 67. 5, Jerome 61. 6, Canyon Ridge 58. 7, Rocky Mountain 51. 8, Buhl 48. 9, Skyline 47.5. 10, Columbia 46. 11 (tie), Caldwell, Coeur d’Alene 45. 13, Kuna 44. 14, Potlatch 38. 15 (tie), Lewiston, Mountain Home 37. 17, Blackfoot 36. 18, Bear Lake 33. 19, Sandpoint 32. 20 (tie), Centennial, Kimberly 30. 22, Salmon 39. 23, Burley 28. 24 (tie), Bonneville, Meridian 27. 26 (tie), Boise, Lake City, Middleton, Minico 26. 30, Weiser 24. 31, Emmett 23. 32 (tie), Century, Ririe 22. 34, Lakeland 20. 35 (tie), Marsh Valley, Moscow, Owyhee, Vallivue 18. 39, West Side 16. 40 (tie), Kellogg, Snake River 13. 32, Clearwater Valley 12. 43, Rigby 11. 44 (tie), Glenns Ferry, Preston 10. 46, Malad 9. 47 (tie), Borah, Twin Falls 8. 49, Timberlake 7. 50 (tie), Fruitland, Garden Valley, Madison, Tri-Valley 6. 54, Timberline 5. 55, Filer 4. 56 (tie), Challis, Grace, New Plymouth, Wendell, West Jefferson, Wood River 3. 62 (tie), Hillcrest, Nampa, Post Falls, South Fremont 1. 66 (tie), Idaho Falls, Marsing, Pocatello, Priest River, Ridgevue, Soda Springs, Sugar-Salem 0. 

FIFTH-SIXTH PLACE  145 — Celestial Westover, West Side, d. Izzy Davis, Kellogg, 2-1.

CONSOLATION 145 — Holland Wieber, Eagle, p. Izzy Davis, Kellogg, :49.

THIRD ROUND 145 — Izzy Davis, Kellogg, p. Cashlin Volkel, Kimberly, 1:33.


KELLOGG BOYS BASKETBALL

- 2/19

2A District 1-2 Loser-out game

Priest River 54 Kellogg 31

KELLOGG — Kellogg took both meetings from Priest River in Central Idaho League play.

But the postseason proved to be a different animal, and a slow start doomed the fourth-seeded Wildcats in a loss to the fifth-seeded Spartans in the loser-out first-round of the 2A District 1-2 tournament at Andrews Gymnasium.

The Wildcats were on the wrong side of a lottery-style tiebreaker, which allowed Grangeville (who finished with an identical league record) to claim the district’s third seed. 

Kellogg, hit hard by graduation after reaching the third-place game at state last year, finished 7-14.

“It was the first taste of real postseason basketball for a lot of them,” fourth-year Kellogg coach Mike Martin said, “and we didn’t have our best stuff on the offensive end.”

Kellogg fell behind 14-7 after one quarter and 29-10 at halftime, committing 18 of its 20 turnovers in the final three quarters.

“It felt like there was a lid on the basket,” Martin said. “We missed a couple of bunnies right out of the gate, and it set the tone for the rest of the night.”

Kellogg was saddled with foul trouble and had one starter (senior Blake Coburn) ruled out after trying to play on a fractured foot for weeks.

Senior Reed Whatcott led the Wildcats with 14 points.

“With how wide open the league was, we really wanted to avoid this 4-5 matchup,” Martin said. There was not much of a gap between 1 and 5, and we were playing with fire. I was proud of the guys, how we competed with such a fresh roster. Hopefully it pays dividends down the road, but it doesn’t make tonight any easier.”

Sophomore Ian Lamanna led a balanced Priest River attack with 11 points.

“They worked really hard tonight,” Martin said of Priest River. “You could tell they were prepped and locked in with our stuff, and they did a good job executing what they were trying to do from the start. Hats off to them.”

PriestRiver14 15 14 11 — 54 

Kellogg 7 3 912—31 

PRIEST RIVER — Mathews 4, Coleman 9, Staudt 8, Stifel 0, Lamanna 11, Hughes 0, Korff 4, Best 0, Cook 7, Hatten 5, Kreager 6.

KELLOGG — Robinson 0, Whatcott 14, Taylor 0, Blalack 0, Fields 0, Lewis 9, McDonald 6, Garry 0, Cheney 0, Vindasius 0, Honnerlaw 2.


MULLAN BOYS BASKETBALL

- 2/20

1A Div. 2 District 1 Tournament

Kootenai 64 Mullan 30

COEUR d’ALENE — Junior Christopher Moore scored 33 points for the second-seeded Kootenai Warriors in awin over the third-seeded Mullan Tigers in a semifinal game in the 1A Division II District 1 tournament at North Idaho College, the Warriors’ first postseason win since 2017.

“What a wonderful game we had,” Kootenai coach Tom Tucker said. “The boys played their best game of the year.”

Freshman Logan Strobel scored 13 points for Kootenai.

Senior Stephen Petit scored 12 points for Mullan, which finished 2-16.

“Kootenai was a lot better than we were tonight,” Mullan coach Paul Elston said. “They did what they needed to do to get a win and played hard. We haven’t been healthy since late January, and just picked a bad time to get ill.”

Mullan 10 8 6 6 — 30 

Kootenai 17 17 2010 — 64 

MULLAN — Rupp Connors 9, S. Petit 12, Imes 5, L. Petit 0, Calvert 0, Ayers 2, Knoll 2.

KOOTENAI — Addington 2, Derry 2, Myers 3, Moore 3, Strobel 13, Moore 33, Hodges 6, Unger 2.


WALLACE BOYS BASKETBALL 

- 2/20

1A Div. 1 District 1 Tournament

Genesis Prep 69 Wallace 55

COEUR d’ALENE — Sophomore Brady Rubert scored 17 points for the third-seeded Jaguars in a win over the second-seeded Miners in a semifinal game in the 1A Division I District 1 tournament at North Idaho College.

Junior Julian Davis scored 21 points for Wallace, which finished 6-13.

Gen.Prep 17 15 20 17 — 69 

Wallace 14 11 11 19 — 55 

GENESIS PREP — Farrell 5, Nichols 2, Tosh 9, Martin 0, Bateman 10, Rubert 17, Meyer 10, Farley 2, Gintz 3, Blood 11.

WALLACE — Schmidt 1, Larson 4, Myles 18, Guardipee 3, Davis 21, Paul 6, Cleveland 2.