Tuesday, June 18, 2024
44.0°F

Silver Valley Sports: March 11 - 17

| March 19, 2024 1:00 AM

KELLOGG TRACK

- 3/15

LEWISTON –– The Wildcats, who had less than half of their active roster available competed at the Sweeney Invitational on Friday at the Vollmer Bowl in Lewiston.

Kellogg’s rookie 4X200 relay team (Wyatt Storey, Ayden Garry, Coleman Blalack, and Radley McDonald) battled through multiple exchange issues to still claim third in the event – beating out several larger schools at the meet – The Wildcats are back in Lewiston this week, and should have their entire team available to compete. 

BOYS TEAM SCORES (Through 17 events; results of two events not posted) — 1, Post Falls 177.5. 2, Connell 66. 3, Coeur d’Alene 64. 4 (tie), Pullman, Lewiston 61. 6, Cheney 45. 7, Lake City 37. 8, Lakeland 36.5. 9, St. Maries 29. 10, Clarkston 17. 11, Colfax 15. 12, Grangeville 13. 13, Kellogg 8. 14 (tie), Lind-Ritzville, Deary 7. 16, Asotin 6. 17 (tie), DeSales, Troy 5. 19, Orofino 2.

Winner, locals in top three

100 — 1, Noah Carpenter, Lewiston, 11.24. 2, Gio Carlino, Post Falls, 11.56. 200 — 1, Cobe Cameron, Post Falls, 22.68. 3, Gio Carlino, Post Falls, 23.14. 400 — no results posted. 800 — 1, Ethan Martin, Cheney, 2:05.34. 2, Kyle Rohlinger, Coeur d’Alene, 2:05.72. 1,600 — 1, Calvin Hinton, Cheney, 4:25.17. 2. Lachlan May, Coeur d’Alene, 4:29.71. 3,200 — no results posted.

110 hurdles — 1, Taycen Genatone, Post Falls, 15.91. 2, Nolan Vaughan, Post Falls, 17.37. 3, Jonah Mangis, Post Falls, 17.53. 300 hurdles — 1, Taycen Genatone, Post Falls, 42.14. 2, Nolan Vaughan, Post Falls, 43.17. 3, Kyle Rohlinger, Coeur d’Alene, 43.41.

4x100 relay — 1, Lewiston (Tre Grittner, Noah Carpenter, Tanner Irwin, Nathan King), 44.83. 3, Lakeland, 45.02. 4x200 relay — 1, Lakeland (Apolo Gratzinger, Ethan Abbott, Jaron Yager, Weston Saputski), 1:34.13. 2, St. Maries, 1:37.34. 3, Kellogg, 1:38.75.

4x400 relay — 1, Post Falls (Trenton McLean, Taycen Genatone, Tallan McCracken, Cobe Cameron), 3:29.64. 2, Coeur d’Alene, 3:36.46. Distance medley — 1, Coeur d’Alene (Zack Cervi-Skinner, Jacob King, Wyatt Carr, Max Cervi-Skinner), 10:34.99. 2, Lake City, 11:17.35. 3, Post Falls, 11:33.47.

Shot put — 1, Brent Ludiker, Post Falls, 42-10 ½. 2, Jackson Kiehn, Post Falls, 42-5.

Discus — 1, Alexzander Lambson, St. Maries, 153-3. 2, Jackson Kiehn, Post Falls, 137-7.

Javelin — 1, Kellen Riner, Connell, 173-8.

High jump — 1, Trenton McLean, Post Falls, 6-6. 2, Alex Shields, Post Falls, 6-2. Pole vault — 1, Jakan Lawrence, Coeur d’Alene, 13-6. 2, Brandon Decker, Lake City, 13-0. Long jump — 1, Peyton Pyeatt, Connell, 21-5. 2, Taycen Genatone, Post Falls, 20-11 ½. Triple jump — 1, Alex Shields, Post Falls, 43-6.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Coeur d’Alene 140. 2, Post Falls 108. 3 (tie), Pullman, Cheney 79. 5, Lakeland 53.5. 6, Lake City 42. 7, Connell 35. 8, Orofino 34. 9, Lewiston 31.5. 10, Troy 22. 11, Potlatch 18. 12, Clarkston 14. 13, Colfax 13. 14 (tie), Deary, Grangeville, St. Maries 11. 17, Asotin 10. 18, DeSales 7. 19, Kellogg 4. 20, Lind-Ritzville 3.

Winner, locals in top three

100 — 1, Sapphire Ruelle, Lakeland, 13.37. 2, Chloe Van Volkinburg, Post Falls, 13.39.

200 — 1, Emilee Van Buren, Connell, 26.00. 2, Kinlee McLean, Post Falls, 26.98. 3, Sapphire Ruelle, Lakeland, 27.15. 400 — 1, Emilee Van Buren, Connell, 59.31. 2, Millie Cosper, Post Falls, 1:00.66. 800 — 1, Ada Harris, Pullman, 2:28.85. 3, Lindsey Davis, Post Falls, 2:31.93.

1,600 — 1, Olivia May, Coeur d’Alene, 5:38.71. 2, Ann Marie Dance, Coeur d’Alene, 5:41.37. 3,200 — 1, Kaylynn Misner, Post Falls, 11:23.85. 2, Dakota Keyworth, Coeur d’Alene, 11:33.98. 3, Maddison Chapple, Lakeland, 13:17.47.

100 hurdles — 1, Jade Estes, Coeur d’Alene, 17.57. 300 hurdles — 1, Maddie Mitchell, Coeur d’Alene, 48.94. 4x100 relay — 1, Coeur d’Alene (Evey McGraw, Paige Hunt, Maddie Mitchell, Emily Sumrall), 52.15. 2, Post Falls, 52.43. 3, Lakeland, 52.75.

4x200 relay — 1, Post Falls (Trinity Byrne, Chloe Van Volkinburg, Millie Cosper, Kinlee McLean), 1:49.18. 2, Coeur d’Alene, 1:51.38. 3, Lakeland, 1:51.47. 4x400 relay — 1, Post Falls (Trinity Byrne, Chloe Van Volkinburg, Millie Cosper, Kinlee McLean), 4:15.54.

Distance medley — 1, Post Falls (Lindsey Davis, Kathryn Murphy, Emmalyn Sorensen, Kaylynn Misner), 13:17.20. 2, Coeur d’Alene, 13:27.84.

Shot put — 1, Kathryn Burnette, Potlatch, 39-9. 3, Kelsey Carroll, Coeur d’Alene, 35-7.

Discus — 1, Lindi Kessinger, Orofino, 121-11.

Javelin — 1, Clara Browne, Cheney, 111-0 ½.

High jump — 1, Jordan Cassetto, Clarkston, 5-2. 2, Kimberlee Priebe, Coeur d’Alene, 5-0. 3, Jamie Mueller, St. Maries, 4-10. Pole vault — 1, Maile Sandberg, Pullman, 9-0. 2, Kenzie Thompson, Coeur d’Alene, 9-0. Long jump — 1, Lindi Kessinger, Orofino, 16-8. 2, Kenzie Thompson, Coeur d’Alene, 16-5. Triple jump — 1, Kenzie Thompson, Coeur d’Alene, 33-1. 2, Ashley Kerns, Lake City, 32-5 ½.


KELLOGG BASEBALL

- 3/16

ASOTIN, Wash. — The Wildcats lost 11-1 to Colfax and 25-0 to Northwest Christian of Colbert, Wash., to open their season.

Kellogg had one hit in each game.

Kellogg travels to Clarkston on Thursday for a doubleheader.


COLFAX 11, KELLOGG 1 

Colfax 331 000 4 — 11 11 2 

Kellogg 100 000 0 — 1 1 4 

D. Lobdell, E. Christenson (5) and A. Burt; Travis Eixenberger, Austin Clapper (4), Ramsey Rainio (7) and Clapper, Ethan Coberly (4).

HITS: Col — Bodey, Christenson 2, Wigen, Burt 3, CI 2, Anderson. Kell — Smith.


NORTHWEST CHRISTIAN 25, KELLOGG 0 

NWChristian 539 35 — 25 20 0 

Kellogg 000 00 — 0 1 9 

Game called after 5 innings due to 10-run rule. Famolaro, Wing (4) and Wing, NA (4); Logan Smith, Reed Whatcott (2), Ramsey Rainio (4) and Austin Clapper.

HITS: NWC — McLaughlin, Van Dyke 2, Bell 2, Waters 4, Farr, Wing 3, Mortlock 2, Roth, Bevian 4.

Kell — Clapper. 2B — Bell, Mortlock 2, Waters 3, Wing, Bevian.


BOYS ALL-LEAGUE BASKETBALL TEAMS


SCENIC IDAHO CONFERENCE

Most Valuable Player — Tyson Charley, so., Lakeside.

All-league

Spencer Farrell, jr., Genesis Prep; Dylan Tosh, jr., Genesis Prep; Blaze Callahan, sr., Lakeside; Qwincy Hall, sr., Lakeside; Liam Hendrickx, sr., Lakeside; Brutis SiJohn, sr., Lakeside; Julian Davis, jr., Wallace.


NORTH STAR LEAGUE

Most Valuable Player — Chase Sanroman, sr., Clark Fork.

All-league

Stephen Petit, sr., Mullan; Christopher Moore, jr., Kootenai; Talan Rupp Connors, jr., Mullan; Cole Sanroman, sr., Clark Fork; Ethan Howard, sr., Clark Fork; Logan Strobel, fr., Kootenai; Seth Caven, sr., Clark Fork; Owen Howard, so., Clark Fork.


CENTRAL IDAHO LEAGUE

MVP — Wyatt Holmes, sr., St. Maries

First team

Loudan Cochran, sr., Orofino; Sam Lindsley, sr., Grangeville; Hudson Schneider, so., Orofino; Lucas Mathews, so., Priest River; JJ Yearout, so., St. Maries.

Second team

Jaden Legarretta, sr., Grangeville; Reed Whatcott, sr., Kellogg; Seth Swallows, sr., St. Maries; Aiden Olive, jr., Orofino; Palmer Coleman, jr., Priest River.